Več kot 20.000 slovenskih osnovnošolcev se je 16.2.2023 udeležilo prav posebnega kviza, z njim so namreč podirali Guinnessov rekord. Na več kot 200 slovenskih osnovnih šolah so na pobudo A1 Slovenija in zavoda Varni internet izvedli vseslovenski kviz, ki je otroke izobraževal o varni in odgovorni rabi spleta in digitalnih tehnologij.
Slovenski osnovnošolci so podrli Guinnessov rekord
Kviza so se udeležili učenci druge in tretje triade osnovne šole. Čeprav je tekmovalo več kot 20.000 učencev, pa jih je za Guinnessov rekord štelo nekoliko manj. Stroga žirija je namreč upoštevala le tiste, ki so odgovorili na vsa zastavljena vprašanja. V kvizu, ki ga je vodil stand-up komik Sašo Stare in je trajal 60 minut, je na vsa vprašanja odgovorilo 15.225 udeležencev. To je postal tudi nov svetovni rekord. Do zdaj je rekord pripadal Britancem, ki so dosegli 7.279 udeležencev.
Dejan Turk, predsednik uprave A1 Slovenija in Srbija je ob dosegu novega Guinnessovega rekorda povedal:
Izjemno zanimanje šol za sodelovanje je dokaz, da se ravnatelji in učitelji zavedajo, da je znanje o spletni varnosti in varni uporabi digitalnih tehnologij dandanes pomembna veščina za otroke. Zato smo ponosni na današnji kviz in osvojeni rekord, saj smo še več otrok opremili za varno življenje na spletu. Kot ponudnik komunikacijskih in digitalnih storitev do naših uporabnikov, predvsem najmlajših, namreč čutimo odgovornost, da jih naučimo varne uporabe le-teh.
Richard Stenning, sodnik Guinnessovega svetovnega rekorda pa je dodal:
Čestitke A1 Slovenija in zavodu Varni internet ter vsem osnovnošolcem, ki so danes sodelovali v osvojitvi rekorda. Kot sodnik za Guinnessove rekorde sem priča marsikateremu prelomnemu dogodku, a navdušenje in energija, ki so jo v ta rekord prinesli otroci sta bili neverjetni. Pozdravljam tudi izredno aktualno in pomembno tematiko kviza in upam, da so se učenci iz njega tudi veliko naučili.
S projektom Spletne brihte bodo nadaljevali še v prihodnje
Osnovnošolci so z odgovori v sklopu vseslovenskega kviza preverjali znanje o digitalnih sledeh, varovanju osebnih podatkov, družbenih omrežjih, spletnem nasilju, spletni empatiji in drugih izzivih, s katerimi se mladi srečujejo na spletu. Tri šole, ki so pokazale najboljše znanje, bodo v prihodnjih dneh prejele nagrado v skupni vrednosti 10.000€ za nakup računalniške opreme. Oba partnerja projekta se zavedata pomembnosti izobraževanja, zato bosta s projektom Spletne brihte nadaljevala. Do zdaj se je v izobraževalna doživetja vključilo več kot 8.700 otrok in mladostnikov.
Digitalno izobraževanje je pomemben del strategije EGS, v sklopu katere so si pri A1 Slovenija zadali cilj, da do konca leta 2023 v izobraževalne aktivnosti vključijo 12.000 otrok in mladostnikov. Pri A1 Slovenija so tako dodali, da samozavestno korakajo proti svojemu cilju. Hkrati jih veseli, da so šolam odprli vrata spletne varnosti in upajo, da bodo tovrstno vsebino šole še pogosteje uvrščale v svoj program.