Presejalni program za zgodnje odkrivanje raka pluč in presejalni program za zgodnje odkrivanje raka prostate, bosta dva nova presejalna programa v Sloveniji. Pridružila se bosta že uveljavljenim presejalnim programom ZORA, DORA in SVIT.
Dva nova presejalna programa za odkrivanje raka pljuč in raka prostate
Urška Ivanuš, predsednica Zveze slovenskih društev za boj proti raku je ob napovedi novih programov povedala:
Izjemno sem vesela, da imamo danes na voljo dovolj znanja in tehnologije, da bomo v prihodnje s presejanjem dovolj zgodaj odkrivali in zdravili dva nova raka, pljučnega raka in raka prostate, ki sodita med najpogostejše rake. S tem bomo nedvomno reševali življenja Slovenk in Slovencev. Rezultati obstoječih programov so odlični in prepričana sem, da nam bodo dosedanje izkušnje v veliko pomoč tudi pri postopnem in premišljenem uvajanju novih priporočenih presejalnih programov.
Svet Evropske unije je v letu 2022 prenovil priporočila za presejalne programe za zgodnje odkrivanje rakavih sprememb. Ta nadomeščajo tista iz leta 2003. Poleg nadgradnje obstoječih presejalnih programov, raka materničnega vratu (ZORA), dojk (DORA) ter debelega črevesja in danke (Program Svit), so predvideli tudi implementacijo novih. Tako naj bi države uvedle presejalni program za presejalni program za pljučnega raka in presejalni program za raka prostate. V nekaterih državah in regijah pa priporočajo tudi uvedbo presejalnega programa za raka želodca.
Presejalna programa za odkrivanje raka pljuč (pljučnega raka) in raka prostate
Kot je pojasnila Sonja Tomšič, koordinatorka DPOR, bodo z implementacijo dveh novih programov lahko začeli v dveh do treh letih. Nato pa bi lahko začeli s pilotnim izvajanjem presejalnega programa za zgodnje odkrivanje pljučnega raka in raka prostate. Kot trenutno kaže, bi bili v presejalni program zgodnjega odkrivanja raka pljuč bili vabljeni tako moški kot ženske iz bolj rizičnih skupin (npr. kadilci in bivši kadilci). Presejalni programa za odkrivanje raka prostate pa bi bil namenjen moškim starejšim od 50 let.
Spremembe pri obstoječih presejalnih programih ZORA, DORA, SVIT
Mojca Gobec z ministrstva za zdravje je pojasnila, da bo na podlagi novih rpiporočil prišlo do nekaterih sprememb pri obstoječih programih. Tako bodo razširili populacijo žensk za presejanje raka dojk z mamografijo. Zdaj bodo zajemali starostno skupino žensk od 45 let do 74 let. Testiranje na humani papiloma virus (HPV) pri ženskah starih od 30 do 65 let v razmiku petih let in več. Imunokemični test za presejanje raka debelega črevesa in danke pa bodo izvajali starostni skupini od 50 do 74 let, pred napotitvijo na kolonoskopijo.