Trst na razstavišču Salone degli Incanti po zelo dobro obiskani razstavi del uličnega umetnika iz Bristola, ki ga poznamo pod imenom Banksy, ponovno gosti izjemno zanimivo razstavo. Tokrat je do 15. avgusta 2023 razstavljenih 92 del Davida LaChapella. David LaChapelle je s svojim izjemnim občutkom za estetiko ter inovativnim pristopom k fotografiranju ustvaril izjemno bogat opus umetniških del, ki nas popeljejo v čarobne vizualne svetove. Obiskovalce razstava popelje skozi zadnjih petdeset let njegovega ustvarjanja. Hkrati pa je ekskluzivno razstavljenih 10 podob v izjemno velikem formatu, ki še posebej poudarjajo veličino te razstave.
Razstava Fulmini (Strele) by David LaChapelle v Trstu
David LaChapelle svoja dela prvič razstavlja v Furlaniji Julijski krajini. Samo razstavo so umestili v objekt Salone degli Incanti, ki se nahaja v neposredni bližini morja. Stavba je bila zgrajena med letoma 1912 in 1913 ter se je prvotno uporabljala kot mestna ribarnica. Prostor so pred kratkim prenovili in ga spremenili v sodoben ter eleganten razstavni prostor. Umetniški vodja Giannija Mercuria in Studio David LaChapelle, ki sta razstavo pripravila prav posebej za Trst, sta tako lahko v polni meri izkoristila funkcionalnost in eleganco objekta. Samo razstavo organizira agencija PromoTurismoFVG, podprli pa sta jo tako Dežela Furlanija – Julijska krajina kot občina Trst.
Razstavo Fulmini oz. Strele po slovensko, si je moč ogledati od ponedeljka do petka od 10.00 do 20.00. Pa tudi ob sobotah, nedeljah in praznikih ob 10.00 do 21.00. Vse ostale podrobnosti in možnost nakupa vstopnice najdete TUKAJ.
Z razstavo zajemajo celoten opus ustvarjanja Davida LaChapella
Samo razstavo so zasnovali tako, da LaChapellovo ustvarjanje deli na dva opusa. Prvi na brezobziren in ironičen način ovekoveča desetletje na prelomu novega tisočletja. Tega umetnik predstavlja skozi svet glasbe, kina, mode in politike. Drugi pa zajema nove, estetsko bolj dovršene, obenem pa tudi intimnejše in bolj mistične razsežnosti avtorjevega ustvarjanja.
LaChapellova umetnost je polna živahnih barv, dramatičnih kompozicij in presenetljivih konceptov. Njegove fotografije so prava paleta izraznosti, kjer se prepletajo elementi mode, pop kulture, umetnosti in politike. Vsaka slika je premišljeno oblikovana in nosi globlje sporočilo, ki gledalcu izziva misli in čustva. Prav tako pa je ena izmed značilnosti LaChapellovega dela njegova sposobnost ustvarjanja skrajnih kontrastov. V enem trenutku nas lahko preseneti s čudovito lepoto, v naslednjem pa nas sooči s surovo realnostjo.
Popotovanje skozi razstavo se prične pri portretih slavnih oseb
Pomemben del LaChapellovega opusa predstavljajo tudi portreti slavnih osebnosti in prav z njimi se popotovanje skozi razstavo v Trstu tudi začenja. Njegova edinstvena vizija in pristop k portretiranju omogočata, da v svojih delih zajame bistvo in osebnost posameznika. S tem nam ponudi vpogled v svet slavnih, ki je pogosto prikazan brez olepšav, kar nam omogoča, da bolje razumemo njihovo življenje in izzive s katerimi se srečujejo.
Zagotovo je ena najbolj znanih fotografij je Liz and Marilyn, ki je zanimiva zaradi kontrasta med tema dvema ikonama. Elizabeth Taylor in Marilyn Monroe sta bili obe izjemno priljubljeni in vplivni v svojem času. Hkrati pa predstavljata dva različna vidika ženske ikone. Liz Taylor je bila znana po svoji močni osebnosti, uspešni karieri in zapletenem ljubezenskem življenju. Marilyn Monroe pa predstavljala simbol zapeljevanja, nežnosti in ženske ranljivosti.
Med prikazanimi deli je tudi slika Gas station, ki del njegovega projekta “Land Scape”, v katerem je LaChapelle ustvarjal fantastične in barvite pokrajine, ki so hkrati poudarjale človeški vpliv na okolje. Slika prikazuje namišljeno bencinsko črpalko, ki izstopa sredi divjega in neokrnjenega naravnega okolja. S to sliko LaChapelle izraža konceptualno sporočilo, ki se nanaša na razmerje med človekom, naravo in potrošništvom. . Bencinska črpalka je tako simbol sodobne družbe, ki je odvisna od fosilnih goriv in avtomobilizma. To pa ima neposreden vpliv na okolje in podnebne spremembe. Svetle barve in sijoča površina črpalke pa nas hkrati privlači in opozarja na našo zasvojenost s potrošništvom ter na negativne posledice, ki jih ima na naš planet.
LaChapellova vizionarska uporaba barv, kompozicij in detajlov ustvarja izjemno močne vizualne vtise. Skozi svoja dela nas nagovarja, da presežemo površinsko opazovanje in odkrijemo globlje plasti pomena, ki jih nosijo njegove slike. Njegova dela nas opominjajo, da ima umetnost moč, da nas premakne, izzove in navdihuje ter da lahko preko estetike izrazi globlje misli in čustva.