Analiza družbe iPROM za leto 2023 je pokazala, da je uporaba spletnega brskalnika Microsoft Edge v zadnjem letu zrasla za več kot 10% točk. Tako je prehitel brskalnika Safari in Firefox ter zasedel drugo mesto. Prvo mesto ohranja brskalnik Chrome, ki pa je v primerjavi z letom 2022 izgubil 9% točk.
Med brskalniki vodi Chrome, ki mu zdaj sledi Edge
Rezultati analize kažejo, da je Edge prehitel Safari in Firefox ter dosegel pomemben uspeh za Microsoft. V enakem obdobju leta 2022 je Edge uporabljalo približno 4% uporabnikov, medtem ko je ta delež v maju 2023 narasel na 16,9%. Firefox, ki je maja 2022 zasedal drugo mesto, je doživel rahel upad, saj se je njegov delež zmanjšal z dobrih 18% na 15,09%. Tudi Safari je zabeležil upad, a je ta komaj opazen. Največji upad je bil zabeležen pri brskalniku Chrome. Tukaj je bil zabeležen upad za kar 9% točk na 56,24%. Kot pojasnjujejo pri iPROMu, to vsekakor kaže na prehod uporabnikov k Microsoftovemu brskalniku Edge.
Tomaž Tomšič, vodja iPROM Labs v družbi iPROM je povedal:
Vzpon uporabe brskalnika Edge ima več verjetnih razlag, med najbolj pomembnimi dejavniki pa je vgradnja umetne inteligence v funkcionalnosti brskalnika in povezava z iskalnikom Bing, kar je močno izboljšalo uporabniško izkušnjo in uporabnike spodbudilo k širši uporabi. K njegovi rasti so prav tako prispevali hitrost delovanja posodobljenega brskalnika Edge in njegova privzeta uporaba v operacijskem sistemu Windows 11.
Delež dostopa z mobilnih in namiznih naprav se od lani ni spremenil
Razmerje med mobilnim in namiznim dostopom ostaja na enaki ravni kot lani. iPROMova raziskava letos prvič ni zabeležila rasti dostopa do spletnih medijev preko mobilnih naprav. Delež mobilnega dostopa med majem 2022 in majem 2023 je ostal na približno isti ravni kot v enakem obdobju prejšnjega leta. Mobilnemu delu tako pripada 79,7%, računalnikom pa 20.3%
Tudi pri operacijskem sistemu računalnikov in mobilnih naprav številke ostajajo skoraj enake
Glede operacijskih sistemov na namiznih in prenosnih računalnikih raziskava kaže, da so številke skoraj enake kot lani. Operacijski sistem Windows ima približno 85% delež, MacOS pa zaseda približno 10%. Linux pa ima 5% delež.
Tudi pri podatkih mobilnih naprav iPROMova analiza kaže enake podatke kot lani. Android OS ima 71.2% tržni delež, Applov iOS pa 28.8%.