Ilirska Bistrica je danes, 1.8.2023 malo po 20.00 zabeležila tornado. V notranjosti Slovenije je tornado redek pojav. Na postaji Koseze pri Ilirski Bistrici pa je ARSO izmeril sunek vetra 107 km/h. Portal neurje.si je zapisal »Nad Ilirsko Bistrico se je razvil tornado, ki še ni oklasificiran, verjetno pa je šlo za F0/F1 s hitrosti nad 100 km/h.«
!! Trenutna radarska slika padavin v Sloveniji in Evropi animacija v živo
Tornado Ilirska Bistrica, Slovenija (1.8.2023)
ARSO je zapisal, da se iz posnetka vidi razmeroma širok vrtinec znotraj katerega so prisotni tudi zelo močni, a majhni vrtinci. Je pa na srečo tornado nad Ilirsko Bistrico trajal le nekaj minut. Hkrati pa številne intervencije v zadnji uri na območju Ilirske Bistrice nakazujejo na kar nekaj škode. Domnevati je moč, da sta zanjo razlog tornado in močan veter na tem območju.
Kako nastane tornado?
Tornado nastane skozi zapleten proces, ki vključuje več korakov:
Nastanek nevihtnega oblaka (supercelica): Tornadi se pogosto oblikujejo iz močnih nevihtnih oblakov, imenovanih supercelice. To so veliki, vrtinčasti nevihtni oblaki, ki nastanejo, ko so atmosferski pogoji ugodni za razvoj močnih neviht. Vrtenje znotraj oblaka: Ko se veter na različnih višinah premika z različnimi hitrostmi ali v različnih smereh (pojav, znan kot veter v striženju), lahko to povzroči vrtenje zraka znotraj oblaka. Nastanek tornada: Če se pogoji še naprej poslabšujejo, se lahko mezociklon spusti do tal in oblikuje tornado. Razpad tornada: Tornado se razpade, ko se pogoji, ki so ga ustvarili, ne vzdržujejo več.
Pri neurje.si so v objavi zapisali, da se je tornado pri Ilirski Bistrici pojavil na dan obletnice tornada v Istri.