Kako se znebiti stenic oz. kako zatirati posteljne stenice, je vprašanje, ki si ga zadnje čase marsikdo postavi. Predvsem zaradi invazije stenic v Parizu, zdaj pa tudi v Londonu, kamor naj bi pripotovale z vlaki. Posteljnih stenic je toliko, da lezejo po potnikih podzemne železnice in vlakih. Največja težava pri tem je, da jih z lahkoto s potovanja prinesemo tudi sami. Kot vse kaže, so zdaj pripotovale tudi na Hrvaško.
Kako se stenice prenašajo in kaj sploh so posteljne stenice?
Posteljne stenice (Cimex lectularius) so med 1 in 7 mm velike žuželke, ki so med nami že več tisoč let. So rumenkasto-rjave barve, a po hranjenju so lahko tudi rdeče ali temno rjave barve. Hranijo se namreč s krvjo živali in ljudi. Res je, da so majhne, a posteljne stenice lahko vidimo s prostim očesom. Po svoji naravi so nočne živali, zato na plan pridejo ponoči. Najti jih je moč na oblazinjenem pohištvu, vzmetnicah, hrbtišču postelje, med oblekami in drugimi osebnimi stvarmi. V povprečju živijo od 6 do 12 mesecev in brez hranjenja (sesanja krvi) lahko preživijo več mesecev. Zelo hitro se razmnožujejo, saj samica izleže 2 do 3 jajčeca na dan, ta pa se v roku 10 dni izvalijo. Stenice so prav tako telo odporne žuželke. Zdržijo namreč vse od -10°C do visokih temperatur. Hkrati pa so odporne na sušo in pomanjkanje vlage.
Odgovor na vprašanje, kako se stenice prenašajo, pa praviloma leži v nas samih. Stenice nimajo kril, kar pomeni, da za prenos na daljše razdalje potrebujejo gostitelja ali nek drug objekt. Tako stenice v naše postelje v veliki meri prinesemo kar sami s potovanj. Celo 5 zvezdični hoteli niso varni pred posteljnimi stanicami, saj njihov pojav oz. prisotnost nista nujno neposredno povezana s slabo higieno. Stenice namreč pritegne telesna toplota, kri in izdihan ogljikov dioksid.
Ugriz stenice in posledice ugriza
Sam ugriz stenice je lahko sila neprijeten, čeprav ni nevaren za prenos bolezni. Ko stenica ugrizne, vbrizga slino, ki vsebuje anestetike in antikoagulante, zaradi česar je ugriz običajno neboleč in omogoča stenici, da neopaženo sesa kri. Zaradi slednjega je najpogostejša reakcija, ki jo zaznamo na koži, srbečica in izboklina na mestu ugriza. Izbokline so podobne ugrizu komarja ali bolhe. Lahko so posamezni ugrizi ali pa se pojavijo v serijah treh ali več, včasih v ravni vrstici ali cik-cak vzorcu. Najpogosteje do ugriza pride na obrazu, vratu, rokah, ramenih. Pa tudi na drugih delih telesa, ki so med spanjem lažje dostopni. Srbeč izpuščaj navadno izzveni šele po enem ali dveh tednih.
Ugriz stenice lahko povzroči nelagodje, pri občutljivih posameznikih lahko povzroči tudi alergijske reakcije na mestu ugriza. V tem primeru se v nekaj dneh razvije mehurjast izpuščaj, ki je napolnjen s tekočino. Izjemno redko se pojavi astma kot sistemski tip alergijske reakcije. V osnovi pa je pomembno, da pri ugrizu posteljne stenice mesta ne praskamo, saj lahko pride do komplikacij in bakterijskih okužb. Ugriz je treba temeljito očistiti z milom in vodo. Za lajšanje srbenja in vnetja lahko uporabimo antihistaminik ali lokalno kortikosteroidno kremo. Če simptomi trajajo ali so hudi, je priporočljivo, da se posvetujete z zdravnikom.
Kako se znebiti stenic?
Hiter odgovor na vprašanje, kako se znebiti stenic, je, težko. Zatiranje posteljnih stenic je dolgotrajen in zahteven proces. Ker so stenice izjemno odporne, hkrati pa se hitro razmnožujejo, je treba biti pri njihovem zatiranju zelo sistematičen. Da bi se stenic znebili, je navadno najbolj učinkovita kombinacija kemičnih tretmajev in toplotnih obdelav. Dejstvo je namreč, da stenico uničimo, če jo 7 minut izpostavimo temperaturi višji od 45°C. Zatiranja stenic se navadno lotimo z vizualno inspekcijo, da odkrijemo vse njihove lokacije. Pri tem je dobro vedeti, da se stenice rade skrivajo, zato je pomembno, da premaknemo in odmaknemo vse.
Navadno začnemo s sesanjem, še bolj učinkovito je sesanje s paro. S slednjim lahko dobro dezinficiramo preproge, oblazinjeno pohištvo in razne razpoke v katerih se stenice rade skrivajo. Ne smemo pozabiti niti na okvirje slik, stikala in vtičnice. Vse kar lahko operemo, operemo pri temperaturi višji od 60°C. Prav tako je učinkovito sušenje v sušilcu. Da bi se stenic učinkovito znebili, pa je potrebna tudi dezinsekcija s kemičnimi sredstvi. To izvede ustrezno usposobljena oseba. Ko je vse to opravljeno, spremljamo stanje in po potrebi ponovimo.
Sprej za stenice
Na trgu obstajajo številni spreji za zatiranje stenic. Nekateri so kemični pesticidi, drugi pa naravne ali organske alternative. Spreji so priljubljeni zaradi svoje enostavne uporabe. Zelo pomembno je, da sledimo navodilom proizvajalca, da se zagotovi varnost in učinkovitost. Pred uporabo teh pripravkov je priporočljivo, da se za zatiranje stenic posameznik posvetuje s strokovnjakom za škodljivce.
Kaj pa soda bikarbona in stenice?
Soda bikarbona je domače sredstvo, ki se včasih priporoča za zatiranje posteljnih stenic. Trditev za njihovo uspešnost leži v tem, da soda bikarbona izsuši stenice, kar vodi v njihovo smrt. Vendar pa učinkovitost zatiranja stenic s sodo bikarbono ni znanstveno dokazana. Za uporabo sode bikarbone kot sredstva za zatiranje stenic je običajno priporočljivo, da se prašek potrese po območjih, kjer se stenice zadržujejo. Kljub temu je soda bikarbona le začasna rešitev in ne nadomestilo za profesionalno zatiranje stenic ali druge dokazane metode zatiranja.