Kurilna sezona 2023 je zdaj čisto zares pred vrati, saj prihaja ohladitev vremena. Po zelo topli prvi polovici oktobra 2023, druga polovica prinaša ohladitve. Te pa bi že lahko pomenile začetek kurilne sezone 2023. Ta informacija je pomembna predvsem za stanovalce v večstanovanjskih stavbah in blokih, ki imajo skupno ogrevanje. Vsi ostali se namreč lahko samostojno odločajo o začetku kurilne sezone.
Začetek kurilne sezone 2023 / Kdaj se začne kurilna sezona 2023?
Pred dnevi je meteorolog Brane Gregorčič za STA povedal, da smo v zadnjih 60 letih imeli le 5x začetek kurilne sezone po 15. oktobru. Npr. kurilna sezona 2022 se je začela v začetku oktobra, kurilna sezona 2021 pa že konec septembra. Kdaj se začne kurilna sezona v blokih in drugih večstanovanjskih objektih se dogovorijo etažni lastniki sami. Dokončno odločitev pa nato navadno sprejme upravnik. A nekako velja pravilo o začetku in koncu kurilne sezone, ki ga določa Agencija Republike Slovenije za okolje (ARSO).
Začetek kurilne sezone
Kurilna sezona se začne tretji dan, ko je zunanja temperatura v drugi polovici leta ob 21.00 tri dni zapored nižja ali enaka 12 °C.
Konec kurilne sezone
Kurilna sezona se konča tretji dan, ko je zunanja temperatura v prvi polovici leta ob 21.00 tri dni zapored višja ali enaka 12 °C.
S 16. oktobrom 2023 bo po napovedih ARSO prišlo do precejšnjih ohladitev. Dnevne temperature se bodo spustile pod 15°C. Ali se bodo dovolj spustile, da bodo izpolnile tridnevni pogoj, pa bodo pokazali termometri.
Kurilna sezona 2023
Kurilna sezona na nižje ležečih območjih z nadmorsko višino do 500 m traja praviloma med 6 do 8 mesecev. Na višje ležečih območjih pa se ta podaljša, tudi do 11 mesecev. Priporočena temperatura ogrevanja se razlikuje od prostora do prostora. Strokovnjaki kot priporočeno temperaturo za dnevne prostore postavljajo od 20°C do 22°C. V spalnici bi morali ogrevati med 17°C in 20°C, v kopalnici in sobi v kateri spijo otroci pa od 22°C do 25°C.
Priprava kurilnih naprav pred novo kurilno sezono
Pred začetkom kurilne sezone je pomembno, da preverite delovanje vaše kurilne naprave. Priporočljivo je, da jo pregleda strokovnjak, ki bo preveril, ali je naprava v dobrem stanju in ali je primerna za uporabo. Ne smemo pozabiti tudi na redno vzdrževanje in čiščenje naprav. Varnost je vedno na prvem mestu. Poskrbeti moramo, da so dimniki in prezračevalni sistemi čisti in brez ovir. Prav tako je priporočljivo, da imamo v bližini gasilni aparat in detektor ogljikovega monoksida. Ker se v detektorju praviloma uporablja baterija, moramo redno preverjati tudi, če baterija še vedno deluje.
Da bo ogrevanje stanovanja čim bolj učinkovito, je dobro preveriti tudi radiatorje. Tam se rad nabere prah in druge nečistoče. Hkrati pa te nečistoče topel zrak raznaša po prostoru.
Zamenjava kurilnih naprav z bolj ekološkimi
Okoljska odgovornost je pri kurilnih napravah posebnega pomena. Predvsem starejše kurilne naprave so manj učinkovite in manj ekološko ustrezne. Male kurilne naprave pa so predvsem pozimi v neprevetrnih delih npr. Ljubljanska kotlina velik razlog za onesnažen zrak. Zato je pomembno izbrati energetsko učinkovite naprave in okolju prijazna goriva.