Jesenske poplave 2023 so pred vrati, saj je ARSO razglasil rdeči alarm zaradi velike količine dežja. Hidrologi pa napovedujejo, da bodo reke prestopile bregove. Za razliko od poplav, ki smo jih imeli avgusta 2023, pa pri jesenskih poplavah rastlinje ne bo več zadrževalo vode v takšnem obsegu kot takrat. Zato bo voda hitro odtekla, reke pa bodo hitro naraščale.
! V ŽIVO ! Trenutna satelitska slika padavin v Sloveniji in Evropi
Jesenske poplave 2023 v Sloveniji
Hidrolog Janez Polajnar je za prihajajoče deževje napovedal, da v noči na petek lahko pričakujemo zlasti hudourniške odtoke padavinskih vod. To pomeni, da bodo hitro, ampak res hitro, narasti hudourniški vodotoki na območju Posočja, na območju Idrijsko-Cerkljanskega pogorja, v porečju Idrijce, Bače, tudi na območjih predalpskega hribovja, obeh Sor, zlasti Selške Sore in pa tudi v Zgornjesavske dolini.
Ti hudourniški odtoki bodo tekom jutrišnjega dne polnili struge večjih rek, zlasti Save, kot enega glavnih odvodnikov te padavinske vode. Poplavijo lahko tudi reke na Savinskem in Koroškem, jutri popoldne lahko v večjem obsegu poplaviti tudi reka Drava. Ob močni plime pa bo občutno poplavljalo tudi morje, ki bo ob tem tudi močno vzvalovano.
Vzroki za jesenske poplave
- Obilne padavine: Jesen je obdobje, ko se vreme hitro spreminja. Obilne padavine pa so pogost vzrok za poplave, še posebej, če zemlja ni sposobna absorbirati vse vode.
- Topljenje snega: V nekaterih regijah, kjer je že padel prvi sneg, lahko topljenje snega ob nenadnem dvigu temperatur povzroči dodatne poplave.
- Zamašeni odtočni sistemi: Padajoče listje in drugi naravni odpadki lahko zamašijo odtočne sisteme, kar oteži odtekanje vode in povzroči poplave.
Preprečevanje in priprave na prihajajoče jesenske poplave
- Izboljšanje drenažnih sistemov: Redno čiščenje in vzdrževanje drenažnih sistemov lahko prepreči zamašitve in omogoči lažje odtekanje vode. Predvsem je pomembno, da odstranimo listje iz odtočnih jaškov in tako vodi omogočimo, da prosto odteka.
- Izgradnja poplavnih zaščit: Ustrezne poplavne zaščite, kot so nasipi in jezovi, lahko lokalnim skupnostim ponudijo zaščito pred nenadnimi poplavami. Civilna zaščita na območjih, ki jim grozijo poplave redno deli protipoplavne vreče s katerimi posamezniki lahko zaščitijo najbolj kritične dele svojih nepremičnin.
- Izobraževanje in ozaveščanje: Ozaveščanje prebivalstva o nevarnostih jesenskih poplav in kako ravnati v primeru poplave, je ključnega pomena za zmanjšanje tveganja in zagotavljanje varnosti.