Ljubljansko letališču na Brniku je od petka, 23.8.2024 bogatejše za gostujočo razstavo Halo! Kje si? / Hallo! Wer da?. Razstava, ki si jo potniki lahko ogledajo v glavni avli ljubljanskega letališča, prikazuje razvoj mobilne telefonije v Sloveniji in Nemčiji. Med zanimivi eksponati je tudi prvi in edini slovenski mobilni telefon, Iskra Wanderer. Razstavo si bo moč ogledati do konca leta 2024.
Razstava o razvoju mobilne telefonije na letališču Brnik
Razstava je rezultat sodelovanja med Muzejem pošte in telekomunikacij, ki deluje v okviru Tehniškega muzeja Slovenije, in Muzejem komunikacij iz Frankfurta. Prvotno je bila postavljena leta 2023, ko je bila Slovenija častna gostja Frankfurtskega knjižnega sejma. Ogledati si je moč zgodovino mobilne komunikacije od začetkov pa do danes, vključno s podobnostmi in razlikami med Slovenijo in Nemčijo.
Barbara Juršič, direktorica Tehniškega muzeja Slovenije je povedala:
V Tehniškem muzeju Slovenije smo zelo zadovoljni, da se lahko z malce prilagojeno razstavo, ki je plod sodelovanja z nemškimi kolegi iz Frankfurta, predstavimo tudi na Letališču Ljubljana tako slovenskim kot tudi tujim potnikom. Pri razstavi smo želeli poudariti tako tehnični vidik in izjemen razvoj na področju mobilne telefonije v zadnjih desetletjih, prav tako pa tudi družbeni vidik vpliva tega razvoja na posameznika in družbo ter pomembnost ozaveščanja.
Edini slovenski mobilni telefon, Iskra Wanderer, pa Mobičuk, BlackBerry in mnogo drugega
Med razstavnimi eksponati si bo tako moč ogledati prvi in hkrati tudi edini slovenski mobilni telefon, Iskra Wanderer. Velik del razstave je posvečen razvoju tehnologije po letu 1991, ki jo je v Sloveniji predstavil Mobitel. Mobitel, ki je zdaj del družbe Telekom Slovenije je predstavil prvi predplačniški telefon Mobičuk, to je bil Sagem RC-715. Zbirko predstavlja tudi pet telefonov BlackBerry in opomnik na takratni slogan »Svoboden kot ptica«. Prav po pticah so bili namreč poimenovali številni Mobitelovi paketi.
Boštjan Škufca Zaveršek, podpredsednik uprave Telekoma Slovenije pa je ob odprtju razstave dodal:
V Telekomu Slovenije se zavedamo izjemnega pomena skrbi in varovanja naše tehniške kulturne dediščine ter družbenih vidikov uporabe mobilne telefonije. Tehnološki razvoj na tem področju je bil in je izjemno hiter in dinamičen; Telekom Slovenije je vseskozi infrastrukturni temelj slovenske družbe in nosilec njenega digitalnega razvoja.
Razstava na Brniku bo postavljena vse do konca leta 2023. Besedila so v angleškem in nemškem jeziku. Slovenski opisi pa so dostopni prek QR kod.