Rak prostate je ena izmed najpogostejših oblik raka med moškimi v Sloveniji in predstavlja resno grožnjo zdravju moške populacije. Na leto odkrijejo več kot 1600 novih primerov, kar slovensko obolevnost uvršča nad evropsko povprečje. Kljub številnim napredkom v medicini in zdravljenju je umrljivost zaradi raka prostate še vedno visoka. Več kot 400 moških letno namreč izgubi boj s to boleznijo. Še bolj zaskrbljujoče pa je dejstvo, da bolezen v zgodnjih fazah ne kaže jasnih znakov, kar pomeni, da se pogosto odkrije prepozno. Takrat pa so možnosti za uspešno zdravljenje manjše. Zaradi tega je osveščanje o pomenu preventivnih pregledov izjemno pomembno, saj omogoča zgodnje odkrivanje in pravočasen začetek zdravljenja.
Dejavniki tveganja in preventivni ukrepi za boljše zdravje
Rak prostate se pojavi kot posledica različnih dejavnikov, med katerimi izstopata starost in družinska anamneza. Kot poudarja asist. mag. Janka Čarman, dr. med., zdravnica na Onkološkem inštitutu, ni specifičnih zaščitnih ukrepov, ki bi lahko preprečili nastanek raka prostate. Kljub temu pa redna telesna dejavnost, zdrava prehrana in opustitev kajenja pomembno vplivajo na splošno zdravje in dobro počutje posameznika. Poudarja tudi, da aktiven način življenja lahko bistveno izboljša kakovost življenja in zmanjšuje možnost za razvoj različnih zdravstvenih težav. Kljub pozitivnemu vplivu zdravega življenjskega sloga ostajata starost in družinska obremenjenost najpomembnejša dejavnika tveganja, ki ju posameznik ne more nadzorovati. Moški z obolelimi sorodniki imajo višje tveganje, zato je zanje še posebej pomembno, da se redno udeležujejo preventivnih pregledov, zlasti po 50. letu.
Presejalni program PETER kot korak k zgodnjemu odkrivanju
Slovenski presejalni program PETER je ključnega pomena za izboljšanje zgodnje diagnostike raka prostate pri moških v Sloveniji. Program, ki ga razvija država v sodelovanju s tujimi strokovnjaki, je dvoletni projekt, namenjen odkrivanju nizkotveganih oblik raka prostate. Namen presejalnega programa je omogočiti aktivno spremljanje bolnikov brez potrebe po takojšnjem zdravljenju. To pa bistveno izboljša kakovost življenja posameznika. Program PETER temelji na dokazano uspešnih pristopih in strokovnih priporočilih za populacijsko presejanje, ki ga izvajajo tudi druge evropske države. Z odkrivanjem nizkotveganih oblik bolezni želi program zmanjšati neželene posledice zdravljenj. Te namreč pogosto spremljajo agresivnejše oblike raka. Hkrati pa zagotavlja, da pacienti ohranjajo čim bolj kakovostno življenje.
Kampanja Ostani v tekmi kot spodbuda za skrb za zdravje
Društvo Onkoman, ki skrbi za osveščanje moških o raku prostate, v sodelovanju z agencijo Futura DDB letos izvaja komunikacijsko kampanjo Ostani v tekmi. Kampanja poudarja pomen preventivnih pregledov in zgodnjega odkrivanja raka prostate ter nagovarja moške prek športa in njihovih športnih idolov. Številni znani slovenski športniki, kot so nogometaš Sašo Udovič, odbojkaš Jasmin Čutorić, košarkar Roman Horvat in rokometaš Branko Tamše, so ambasadorji kampanje in s svojimi zgodbami ter zgledom spodbujajo moške, da prevzamejo odgovornost za svoje zdravje. Tina Križaj, mlajša kreativna direktorica, pojasnjuje, da kampanja moške spodbuja k rednim pregledom, saj se zdrav način življenja in preventivni ukrepi odražajo v daljšem, bolj kakovostnem življenju. S tem sporočilom želijo organizatorji moške motivirati, da poskrbijo za svoje zdravje in se udeležujejo preventivnih pregledov.
Pravočasna diagnostika kot ključ do boljše kakovosti življenja
Mag. Martin Lisec, ki je sam prebolel raka prostate, izpostavlja pomen zgodnjega odkrivanja in pravočasne diagnostike. Njegova izkušnja dokazuje, da lahko redni pregledi bistveno pripomorejo k ohranjanju kakovostnega življenja in preprečevanju napredovanja bolezni. Čeprav mnogi moški občutijo strah pred pregledom in diagnozo, Lisec poudarja, da je soočenje z resničnostjo ključnega pomena. Po prejetju diagnoze se je odločil, da svojo zgodbo deli z javnostjo in s tem osvešča druge moške o pomenu preventivnih pregledov. Njegov primer kaže, da lahko z rednimi pregledi in pravočasnim zdravljenjem živimo dolgo in kakovostno življenje tudi z diagnozo raka.
Društvo Onkoman in podpora moškim pri skrbi za zdravje
Društvo Onkoman že vrsto let deluje na področju ozaveščanja in podpore moškim, ki se soočajo z rakom prostate ali drugimi zdravstvenimi težavami. Predsednik društva Matej Pečovnik poudarja, da moški v Sloveniji pogosteje obolevajo za rakom kot ženske. Tudi odzivi na bolezen so pogosto slabši. Prav zato društvo Onkoman aktivno deluje na področju ozaveščanja moških in njihovih bližnjih ter zagotavlja podporo in informacije tistim, ki se znajdejo v enakem položaju. V društvu spodbujajo moške, da prevzamejo odgovornost za svoje zdravje in se redno udeležujejo preventivnih pregledov, ter si tako povečajo možnost za dolgo, zdravo in kakovostno življenje.