Zagotovljena vdovska pokojnina je bila uvedena z novelo Zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju (ZPIZ-2N). Zakon se je v delu o zagotovljeni vdovski pokojnini začel uporabljati 1. januarja 2024. Zagotovljena vdovska pokojnina je zanimiva za tiste, ki prejemajo pokojnino nižjo od zneska zagotovljene vdovske pokojnine. Vloga za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine, ki se jo vloži na ZPIZ, je predpogoj za začetek postopka. Seveda pa se postavlja vprašanje, Kdo je upravičen do zagotovljene vdovske pokojnine? In Kakšna je višina zagotovljene vdovske pokojnine?
Zagotovljena vdovska pokojnina
Zagotovljena vdovska pokojnina je nov institut, ki nekako dopolnjuje obstoječ institut vdovske pokojnine in mu dodaja socialno noto. Vdova, vdovec, zunajzakonski partner, pod določenimi pogoji pa tudi razvezani zakonec ima po zakonu več različnih možnosti za izplačilo pokojnine. ZPIZ po uradni dolžnosti ugotavlja rešitev, ki je za posameznega upokojenca najboljša. Upokojenec, ki izpolnjuje pogoje za lastno pokojnino kot tudi pogoje za pridobitev vdovske pokojnine ima lahko kot pokojnino izplačano starostno pokojnino, starostno pokojnino z delom vdovske pokojnine, če niso presežene meje, ki jih za del vdovske pokojnine določa zakon, vdovsko pokojnino ali pa se mu izplačuje zagotovljena vdovska pokojnina.
Kdo je upravičen do zagotovljene vdovske pokojnine?
ZPIZ je pojasnil, da so do zagotovljene vdovske pokojnine so upravičeni tiste vdove in vdovci, ki so uveljavili pravico do pokojnine. Hkrati pa izpolnjujejo pogoje za pridobitev pravice do vdovske pokojnine in pocagoje za pridobitev pravice do starostne, predčasne ali invalidske pokojnine. Seveda pa je temu dodan še pogoj, da je njihova pokojnina nizka in ne dosega višine zagotovljene vdovske pokojnine.
Pri tem je pomembno tudi, da do zagotovljene vdovske pokojnine niso upravičeni uživalci lastne ali vdovske pokojnine, ki ne izpolnjujejo hkrati pogojev za priznanje vdovske in lastne pokojnine. Prav tako zagotovljene vdovske pokojnine ne bodo prejeli tisti pri katerih je pokojnina vdovca ali je bila pokojnina pokojnega zakonca ali partnerja odmerjena za ožji obseg pravic.
Zagotovljena vdovska pokojnina ni dodatek na obstoječo pokojnino. Zagotovljena vdovska pokojnina se izplačuje namesto obstoječe pokojnine, če so izpolnjeni posebni pogoji.
Kakšna je višina zagotovljene vdovske pokojnine?
Odgovor na vprašanje, kakšna je višina zagotovljene vdovske pokojnine, ni enoznačen. Višina zagotovljene vdovske pokojnine se določa individualno za vsakega upravičenca posebej. Čeprav višina zagotovljene vdovske pokojnine ni določena, pa je določena najvišja zagotovljena vdovska pokojnina. Višina zagotovljene vdovske pokojnine se izračuna iz seštevka lastne pokojnine ter osnove za odmero vdovske pokojnine (pokojnina, ki jo je ali bi jo prejemal umrli v času smrti). V letu 2024 pa je zagotovljena vdovska pokojnina omejena z zneskom 748,27€, koliko znaša tudi zagotovljena pokojnina. Če je seštevek pokojnin nižji od tega zneska, se zagotovljena višina izplačuje v višini seštevka. Če pa je seštevek enak ali višji od tega zneska, pa se izplačuje znesek 748,27 evra.
Pomembno je tudi to, da se pri ugotavljanju upravičenosti do zagotovljene vdovske pokojnine upoštevajo tudi pokojnine, ki jih oseba prejema iz tujine.
Zagotovljena vdovska pokojnina vloga in rok za vložitev
Vloga, ki jo mora upravičenec izpolniti za začetek postopka ugotavljanja upravičenosti zagotovljene vdovske pokojnine je na voljo na spletni strani ZPIZ. Gre za elektronsko vlogo Vlogo z imenom »Zahteva za izplačilo zagotovljene vdovske pokojnine po ZPIZ-2N – 10323-7-1-J«. Rok za oddajo vloge je bil prvotno določen 31. december 2024, a so ga nato podaljšali. Državni zbor je sprejel novelo zakona o matični evidenci zavarovancev. Tako so rok za oddajo vloge za zahtevo izplačila zagotovljene vdovske pokojnine premaknili na 31. december 2026. Na tak način pa so vsem zagotovili dovolj časa, da oddajo vlogo.
Komu ni treba oddati vloge za zagotovljeno vdovsko pokojnino?
Vsekakor so prvi tisti, ki se bodo šele upokojili. Tem vdovcem in vdovam bo ZPIZ po uradni dolžnosti preveril tudi, če so upravičeni do zagotovljene vdovske pokojnine. Če bo ta različica za njih najbolj ugodna, pa se bo zagotovljena vdovska pokojnina na koncu tudi izplačevala. Seveda pa ni smiselno, da vlogo vložijo tudi tisti, ki že dobivajo vdovsko pokojnino ali starostno pokojnino z delom vdovske, ki je višja od najvišje možne zagotovljene vdovske pokojnine.