Več kot 70 dijakov iz treh slovenskih mest se je zbralo na Telemachovem Job Lab hekatonu, kjer so se pomerili v razvijanju tehnoloških rešitev, ki naslavljajo izzive mlade generacije. Dogodek, ki že tretje leto zapored združuje podjetništvo, inovacije in mlade talente, je postal simbol za povezovanje tehnologije in ustvarjalnosti. Dijaki so v sproščenem, a intenzivnem okolju pokazali svoje znanje, timske sposobnosti in sposobnost reševanja kompleksnih problemov, ki jih zahteva sodobni trg dela. Strokovna komisija je imela težko nalogo izbrati najboljšo idejo med številnimi impresivnimi rešitvami.
Trije dnevi, polni izzivov in inovacij
Dogodek Telemach Job Lab hekaton se je odvijal v Ljubljani in je povezal dijake iz Celja, Novega mesta in Ljubljane. Udeleženci so bili razdeljeni v ekipe, ki so se osredotočale na razvijanje inovativnih konceptov za izboljšanje kakovosti življenja mladih. S podporo mentorjev iz podjetij Telemach, United Cloud in Tehnološkega parka Ljubljana, so dijaki pridobivali dragocene vpoglede v poslovni svet. Hkrati pa so razvijali svoje ideje na konkretnih primerih. Poleg tehnične podkovanosti so udeleženci izboljšali svoje sposobnosti v predstavitvi idej, javnem nastopanju in sodelovanju. To so ključni elementi za uspeh v sodobnem gospodarstvu.
Zmagovalna ideja: Umetna inteligenca v službi izobraževanja
Največji vtis je pustila ekipa Šolskega centra Celje, ki je predstavila idejo aplikacije, ki uporablja umetno inteligenco za optimizacijo učnega procesa. Aplikacija omogoča prilagajanje učnega načrta posameznikom, saj sledi njihovemu napredku in predlaga, kako razporediti čas za učenje. Ideja ni samo tehnološko dovršena, temveč tudi zelo praktična, saj odgovarja na konkretne izzive, s katerimi se mladi soočajo pri učenju in upravljanju časa. »Njihova rešitev prinaša nove dimenzije v izobraževanje in odpira možnosti za izboljšanje izkušnje učenja,« je poudarila Greta Šter, vodja korporativnega komuniciranja pri Telemachu.
Kompetence prihodnosti: Timsko delo in podjetništvo
Job Lab hekaton ni bil zgolj priložnost za tekmovanje. Je namreč tudi izobraževalna platforma za mlade. Udeleženci so skozi izzive razvijali številne kompetence, od ustvarjalnega reševanja problemov do timskega dela in podjetniškega razmišljanja. Poseben poudarek je bil na mehkih veščinah, ki so v sodobnem poslovnem svetu prav tako pomembne kot tehnično znanje. Z neposredno interakcijo z mentorji so mladi dobili vpogled v realne izzive podjetij in priložnost, da svoje ideje predstavijo strokovnjakom, kar jim lahko pomaga pri nadaljnji karierni poti.
Vrednost projekta Job Lab za mlade in družbo
Projekt Job Lab, ki ga vodi Telemach, je eden najbolj uspešnih izobraževalnih projektov v Sloveniji. V zadnjih letih je več kot 700 dijakom omogočil, da pridobijo praktične izkušnje, izboljšajo svoje kompetence in razširijo svoje karierne možnosti. Poleg delavnic, ki združujejo trde in mehke veščine, projekt vključuje tudi študijske obiske, kjer mladi dobijo vpogled v delo v realnem poslovnem okolju. »S projektom želimo mladim ponuditi priložnost, da se že v času izobraževanja pripravijo na izzive, ki jih prinaša trg dela,« je pojasnila Greta Šter.
Pogled v prihodnost: Povezovanje izobraževanja in gospodarstva
Telemachov Job Lab predstavlja zgleden primer, kako lahko podjetja aktivno sodelujejo pri razvoju mladih kadrov in pripomorejo k reševanju pomanjkanja usposobljenega kadra v Sloveniji. Dogodki, kot je hekaton, mlade ne le motivirajo za delo v tehničnih poklicih, temveč jih tudi spodbujajo k razmišljanju o širšem vplivu tehnologije na družbo. Takšni projekti so nujni za razvoj gospodarstva in izobraževanja, saj povezujejo teorijo s prakso ter spodbujajo inovativnost, ki bo ključna za prihodnost Slovenije.