TCL LinkHub 5G HH512LM je brezžični router (usmerjevalnik) z vgrajenim 5G podatkovnim modemom za internetno povezavo. Gre za celostno napravo, ki uporabniku omogoči, da na enostaven način (potrebuje le SIM kartico) zagotovi brezžično in žično internetno povezavo v stanovanju, domu ali počitniški hiši. Dejstvo, da podpira 5G mobilno omrežje in zagotavlja brezžični internet za do 32 naprav s standardom Wi-Fi 6E, kaže na to, da gre za zmogljivo komunikacijsko napravo.
TCL LinkHub 5G HH512LM
Pa pojdimo lepo po vrsti. TCL LinkHub 5G HH512LM router-modem je oblikovan v klasični elegantni obliki z merami 185 x 53.3 x 135mm. TCL ga je zasnoval tako, da ga lahko postavimo kamorkoli in se ga ne bomo sramovali. Prav to je pomembno dejstvo, saj ga zaradi zahteve po mobilnem signalu, ki tukaj v končni fazi zagotavlja internetni dostop, ni pametno »skriti« v omaro.
Sprednjo stran krasi napis TCL, leva in desna sta prazni, zgoraj pa je oblikovan perforiran obod, ki skrbi za zračenje. V sredini pa so štiri indikacijske lučke. Prvi dve prikazujeta tehnologijo mobilnega signala 5G ali 4G. Modra barva označuje dober signal. Rumena, da je signal šibak. Če lučka ne sveti, pa tehnologija ni v uporabi. Tretja prikazuje delovanje Wi-Fi signala četrta pa je indikator delovanja modema.
Zadnja stran
Večino zadnje strani je perforirane, kar zagotavlja dobro zračenje in preprečuje pregrevanje naprave. Čisto na dnu sta na levi strani tipka za vklop in tipka za WPS. Nato sledita LAN porta (LAN 1 je lahko tudi WAN) ter vhod za priklop napajalnika. Model HH512LV ima tudi RJ11 telefonski vhod za IP telefonijo. A model, ki je bil na testu je HH512LM in tega nima.
Spodaj so pomembni podatki in reža za SIM kartico
Seveda nas zanima tudi spodnja stran, ki med drugim skriva tudi nekatere pomembne podatke. A te ta trenutek še pustimo ob strani. Pod zaščitno ploščico se skrivajo tri stvari. Najpomembnejša je seveda reža za SIM kartico. V TCL LinkHub 5G HH512LM modem lahko vstavimo nano SIM kartico. Žal eSIM kartice naprava ne podpira. A to pri podatkovnih modemih ni nič nenavadno, saj razširjenost podpore eSIM kartice ni tako velika kot pri telefonih. Skrajno desno pa je še gumb za tovarniško ponastavitev modema. Etiketa pa razkriva nekatere pomembne informacije za povezovanje in upravljanje. Od povezave do uporabniškega vmesnika, ki se nahaja na naslovu http://192.168.1.1 do gesla za vstop v vmesnik (Password). Pomembni informaciji pa sta tudi SSID in WiFi Key. Prvo je privzeto ime Wi-Fi omrežja, drugo pa geslo za to omrežje. Zelo priporočljivo je, da si ob prvi namestitvi naprave oboje spremenimo.
V osnovi je nekako tako, da vzpostavitev interneta izgleda nekako tako. V modem vstavimo SIM kartico in napajalnik vklopimo v elektriko. Nato se z napravo povežemo na Wi-Fi omrežje s prej omenjenim SSID imenom. Če SIM kartica nima PIN številke, bo internet že deloval. Če jo ima, pa imamo dve možnosti. Lahko odpremo spletno stran http://192.168.1.1 ali pa uporabimo mobilno aplikacijo TCL Connect ter vpišemo PIN številko.
5G s podporo do 3.47 Gbps in Wi-Fi 6E
Tehnološko gledano je v TCL LinkHub 5G HH512LM vgrajen Snapdragon X62 5G podatkovni modem. Podprt je širok nabor 5G frekvenc, tako da modem brez težav izkorišča omrežja vseh mobilnih operaterjev v Sloveniji. Bolj natančno pa je takole FDD n1/n3 (2100/1800MHz), FDD n7/n8/n28 (2600/900/700MHz), FDD n20 (800MHz), TDD n38/n40 (2600/2300MHz), TDD n41/n77/n78 (2500/3700/3500MHz). Teoretična download hitrost na 5G omrežju je omejena na 3.47 Gbps, upload pa na do 660 Mbps. To je več kot dovolj, da celotni hiši zagotavlja zmogljivo internetno povezavo. Tudi, če želimo gledati video v 4K ločljivosti ali igrati igrice, ki potrebujejo malo zakasnitve.
TCL LinkHub 5G HH512LM nato brezžični internet zagotavlja s standardom AX3600 Wi-Fi 6E. Izkoriščamo lahko dva frekvenčna pasova 2.4GHz&5GHz oz. 2.4GHz&6GHz. Na 2.4GHz je možen do 80MHz pas, na 5/6GHz pa 160MHz. Oboje je treba v nastavitvah ročno izbrati, saj je privzeto nastavljena manjša pasovna širina kanala. Hkrati se na router lahko prek Wi-Fi povezave priklopi do 32 naprav. Kot rečeno, pa sta na voljo še dva Gigabitna LAN priključka. To je odlično v primerih, ko je zagotavljanje Wi-Fi povezave težje. Npr. da imamo televizijo povsem na drugi strani hiše, vmes pa so stene iz armiranega betona.
Brez težav je moč doseči hitrosti in zakasnitev, ki se jih tudi na optični povezavi ne bi branili.
Upravljanje TCL LinkHub 5G HH512LM
Upravljanje z router-modemom TCL LinkHub 5G HH512LM je kot rečeno možno prek spletnega vmesnika ali mobilne aplikacije TCL Connect. Funkcionalnosti so v osnovi identične. Spletni vmesnik ima sicer nekaj več možnosti prilagoditev, mobilna aplikacija pa nudi lepši prikaz. Razlika pa je tudi ta, da je spletni vmesnik v slovenščini, mobilna aplikacija pa ne.
V obeh primerih se pri prijavi začne hitra nastavitev v sklopu katere nastavimo nastavitve mobilne povezave in Wi-Fi povezave. Osnovni prikaz »Domov« poda osnovne podatke o uspešno vzpostavljeni internetni povezavi 5G/4G ter povezanih napravah na TCL 5G CPE router-modem. Pod zavihkom »Storitve« se v osnovi skriva SMS. Modem namreč omogoča prejemanje in pošiljanje SMS-ov.
Wi-Fi nastavitve
Zavihek »Nastavitve« pa skriva številne možnosti nastavitev. Od nastavitev same mobilne povezave in mobilnega omrežja. Pri Wi-Fi je možno nastavljati SSIS ime, varnost (podprt je WPA3 standard). Nastavljanje kanala in pasovne širine kanala na določenem frekvenčnem pasu in vklop omrežja za goste.
Tudi Wi-Fi omrežje za goste
Omrežje za goste je pravzaprav zelo praktična stvar, saj tako gostom ne dovolimo dostopa do našega lokalnega omrežja. Možno je nastaviti tudi trajanje aktivnosti tega Wi-Fi omrežja in ime. V sklopu mobilne aplikacije TCL Connect pa je dodana še ena precej uporabna funkcionalnost. Aplikacija namreč pokaže QR kodo za povezavo z omrežjem. Tako gostje le poskenirajo QR kodo in se tako v hipu povežejo z omrežjem.
Napredne nastavitve pa omogočajo precejšen nabor nastavitev, ki jih povprečen uporabnik pravzaprav ne potrebuje. A vseeno bi bilo pametno izpostaviti funkcionalnost Starševski nadzor. Ta omogoča, da za točno določeno napravo, ki je povezana v omrežje, omejimo dostop. Omejitev je lahko časovna, lahko pa je na ravni določenih spletnih strani. Zanimiva funkcionalnost, ki jo prav tako ima mobilna aplikacija TCL Connect pa je “Recommended locations”. Ta uporabniku pomaga izbrati lokacijo z najboljšim mobilnim signalom. Na tak način namreč zagotovimo, da izkoristimo čim večji potencial dostopne točke, ki se povezuje na mobilno omrežje izbranega mobilnega operaterja.
Za zaključek
TCL LinkHub 5G HH512LM je izjemno zmogljiva mobilna dostopna točka s funkcionalnostmi routerja. Primerna je za vsa domača okolja, pa tudi majhne poslovne prostore. Zagotavlja hitro širokopasovno internetno povezavo prek 5G omrežja in hkrati ponuja zmogljiv Wi-Fi internet. Priporočljiva cena naprave je okoli 200€. Tista res odlična nadgradnja bi bila, če bi bila vgrajena podpora za Mesh Wi-Fi. Tako bi na enostaven način še razširili pokritost Wi-Fi omrežja.