Slovenska kinematografija praznuje pomemben uspeh na enem najpomembnejših mednarodnih filmskih festivalov, Berlinale. Prvenec ‘Kaj ti je deklica’, pod taktirko režiserke Urške Djukić, je prejel prestižno nagrado mednarodnega združenja filmskih kritikov FIPRESCI za najboljši film v tekmovalnem programu Perspektive.
Inovacija in pogum v filmskem jeziku
Film ‘Kaj ti je deklica’ raziskuje kompleksno dinamiko medsebojnih odnosov skozi oči 16-letne Lucije, ki vstopa v viharno obdobje odraščanja. S svojo poetično vizualnostjo in izjemno čutno izkušnjo je film hitro pritegnil pozornost žirije in občinstva. Mednarodna žirija je izpostavila, kako film “čudovito prikaže težave najstnice, ki se spoprijema s privlačnostjo spolnosti in pritiski družbenih omejitev.“
Ženski val v slovenskem filmu
Ob prejemu nagrade je Urška Djukić poudarila pomembnost priznanja za slovenske filmske ustvarjalke. “Prihaja ‘ženski val’! Z navdušenjem pričakujem dela svojih kolegic ustvarjalk, ki končno dobivajo prostor in glas,” je dejala Djukić. Ta trend nakazuje pomemben premik v industriji, kjer ženske režiserke vse pogosteje zasedajo vodilne vloge in s tem oblikujejo prihodnost filmske umetnosti.
Napovednik filma Kaj ti je deklica
Premiera in prihodnost filma Kaj ti je deklica
Po premieri v Cankarjevem domu 3. marca 2025, kjer bo film otvoril projekt ‘Naši filmi doma’, bo film ‘Kaj ti je deklica’ nadaljeval svojo pot po slovenskih kinematografih. Podpora Slovenskega filmskega centra in drugih evropskih filmskih skladov kaže na širši evropski interes in priznanje za slovensko filmsko ustvarjalnost.
Na Berlinalu 2025 štirje slovenski filmi
Letošnji Berlinal je bil posebej ploden za slovensko filmsko produkcijo, saj so se v tekmovalne programe uvrstili kar štirje slovenski filmi. Poleg zmagovalca ‘Kaj ti je deklica’, ki je prejel nagrado, je festival gostil tudi lutkovni celovečerni animirani film za otroke ‘Zgodbe iz čarobnega vrta’ režiserja Leona Vidmarja, ki je tekmoval v kategoriji Generation Kplus. Dve slovenski manjšinski koprodukciji, ‘Zajčji nasip’ hrvaške režiserke Čejen Černić Čanak in dokumentarni film ‘Prekinitev ognja’ režiserja Jakoba Kreseta, sta prav tako našli svoje mesto v tekmovalnih programih. Tretja slovenska manjšinska koprodukcija, ‘Osemdeset plus’ srbskega režiserja Želimirja Žilnika, je bila prikazana v programu Forum.
Foto: Spok FIlms