Okužba s humanim papiloma virusom (HPV) ostaja ena najpogostejših, a hkrati najbolj podcenjenih groženj javnemu zdravju, ki mlade ogroža nevidno in brez opozorila. Kljub temu da je cepivo proti HPV dostopno že vrsto let, se mnogi še vedno ne zavedajo njegovega pomena ali imajo napačne predstave o cepljenju. V Zdravstvenem domu za študente Ljubljana že od leta 2018 aktivno spodbujajo študente k preventivi in cepljenju. Pri tem pa opažajo občutno povečanje zanimanja, predvsem zaradi učinkovite komunikacije in uvedbe brezplačnega cepljenja tudi za moške. Po besedah dr. Barbare Pregl gre za pomemben korak k dolgoročnemu zmanjšanju števila obolelih za rakavimi obolenji, ki jih povzroča ta pogosto spregledani virus.
Podcenjena nevarnost HPV okužb
Okužba s HPV velja za najpogostejšo spolno prenosljivo bolezen. Z virusom se vsaj enkrat v življenju sreča več kot polovica ljudi. Čeprav večina teh okužb mine brez simptomov in posledic, lahko približno 10% okuženih razvije trajne zdravstvene težave. Med njimi so genitalne bradavice ali celo rakava obolenja, kot so rak materničnega vratu, penisa, nožnice, zunanjega ženskega spolovila, zadnjika in ustnega dela žrela. Problem je še večji, saj HPV pogosto nima opaznih simptomov, zato se okužbe nezavedno prenašajo naprej. »Zdravilo za HPV ne obstaja, zato je preventiva ključna,« opozarja dr. Barbara Pregl iz Zdravstvenega doma za študente Ljubljana.
Narašča zanimanje za cepljenje med mladimi
V ljubljanskem študentskem zdravstvenem domu so leta 2018 začeli s cepljenjem študentov proti HPV. Od takrat pa se zanimanje vztrajno povečuje. Sprva so cepili okoli 176 študentov letno, z uvedbo posebnih cepilnih dni leta 2019 pa se je številka močno povečala, saj na posamezen dogodek danes pride tudi več kot 200 študentov. Posebno prelomnico predstavlja leto 2024, ko je brezplačno cepljenje postalo dostopno tudi za moške. To je povzročilo, da danes skoraj polovico cepljenih predstavljajo fantje.
Ključ do uspeha je učinkovita komunikacija
Največji porast zanimanja za cepljenje je po mnenju dr. Preglove prinesla neposredna in ciljna komunikacija s študenti. S pomočjo referatov fakultet, sistema VIS in aplikacije doZdravnika študente enostavno in hitro informirajo ter omogočijo preprost način naročanja. »Ko smo začeli uporabljati te kanale, so se termini hitro zapolnili, včasih celo dva tedna vnaprej,« poudarja dr. Pregl. Aktivno sodelujejo tudi z Univerzo v Ljubljani, študentskimi organizacijami in društvi, kot so ŠOU v Ljubljani in Društvo študentov medicine Slovenije, kar dodatno povečuje ozaveščenost med mladimi.
Sproščeno vzdušje razbija predsodke
Pomemben dejavnik pri povečanju odzivnosti je tudi sproščeno vzdušje na cepilnih dnevih. Mladi prihajajo nasmejani, pogosto v družbi prijateljev, brez nepotrebnega strahu ali zadrege. »Vzdušje je pozitivno in spodbudno, mladi se zavedajo pomembnosti svoje odločitve in cenijo možnost brezplačnega cepljenja,« pravi dr. Pregl, ki poudarja, da takšno okolje razbija tabuje in predsodke, povezane s cepljenjem.
Kljub pozitivnim trendom nekateri še vedno oklevajo
Kljub pozitivnemu odzivu številni mladi še vedno oklevajo glede cepljenja. Po besedah dr. Preglove so razlogi predvsem napačne predstave, kot je prepričanje, da je HPV nevaren le za ženske ali da cepljenje nima smisla, če je oseba že spolno aktivna. Pojavljajo se tudi neupravičeni strahovi, na primer pred neplodnostjo. »Cepivo je dokazano varno in učinkovito, doslej je bilo po svetu razdeljenih več kot 500 milijonov odmerkov z minimalnimi neželenimi učinki,« razblinja dvome dr. Pregl.
Priložnost, ki jo je smiselno izkoristiti zdaj
Cepljenje proti HPV je trenutno za mlade do 26. leta starosti še brezplačno, po tej starosti pa je potrebno cepivo plačati, kar lahko posameznika stane več kot 200€. Dr. Pregl mlade poziva, naj čim prej izkoristijo to možnost preventive: »Gre za zaščito, ki dolgoročno rešuje življenja. Ne čakajte, odločite se zdaj.«