Minute za jezik predvajane 7.12.10 so pojasnile nekaj problemov z veliko začetnico, predvsem pri zapisu krajevnih imen. Joža Lakovič je pojasnila, da pri krajevnih imenih delimo naselbinska (vas, kraj, naselje) in nenaselbinska (vode, vzpetine, celine, gore, poslopja, objekti).
Pri naselbinskih se vse piše z veliko začetnico razen mesto, trg, vas, selo in naselje. Tako se piše Novo mesto in ne Novo Mesto.
Kranjska Gora se piše tako kot vsa naselbinska imena, za razliko od Šmarne gore, kjer gre za nenaslebinsko ime. Tako npr. Nove sele, Vrh pri Fari, Pijava Gorica, Stara vas.
Pri nenaselbinskih imenih pa se prva sestavina pri večbesednih imenih z veliko začetnico, druga oz. vse ostale pa z malo. Tako npr. Goriška brda (razen v primeru, ko to okrajšamo in zapišemo Brda), Kotovo sedlo, Bližnji vzhod.
Med nenaselbinska imena sodijo tudi ulice in ceste. Tako se tudi tukaj druga sestavina zapiše z malo, razen če gre za lastno ime. Npr. Ulica bratov Babnik, Ulica generala Maistra, Vesta XIV. divizije, Prešernova cesta, Topniška ulica…
Problem nastane pri toplicah, kjer je problem določiti ali gre za naselbinsko ali nenaselbinsko ime. Nekatere toplice se tako zapisuje z veliko nekatere pa z veliko. Tako npr. Dolenjske Toplice, Šmarješke Toplice, Moravske Toplice in Medijske toplice, Čateške toplice ter Ptujske toplice.
Posnetek 15. oddaje si lahko ogledate tukaj.