Minute za jezik prevajanje 21.12.2010 so se dotaknile vdiranja pogovornega in slengovskega jezika v knjižni pogovorni jezik. Nina Cijan in Marta – Kocjan Barle sta se najprej dotaknili besednih zvez »te količki« in »te valovi«. V tem primeru govorimo o mešanju sklonskih oblik.
V tem primeru gre za kazalni zaimek, ki ima v množini v imenovalniku obliko- ti, kadar gre za moški samostalnik. Zaimek pa se mora v spolu, številu in sklonu ujemati s samostalnikom pred katerim stoji. Tako bi bilo pravilo »ti količki« in »ti valovi«.
Oblika –te pa se uporablja pri ženski obliki (1. in 4. sklon). Pri moškem pa je oblika –te v prvem sklonu »vidimo te količke« in »vidimo te valove«.
Nato sta se dotaknili oblik »ta zlato« in »vso leto«. Pri ta zlato je zopet prišlo do maskulanizacije, to pomeni, da je bila namesto srednjega spola uporabljen moški spol. Pravilna oblika bi bila to zlato. Še bolj očiten primer bi bil ta let (pravilno to leto) ali pa ta oken (pravilno to okno).
Pri vso leto pa pride od vrivanja oblike –o. Zaimek ves je v moškem spolu (ves dan), ženskem (vsa pokrajina), v srednjem pa (vse leto).
Zadnji problem, ki sta se ga dotaknili pa je bilo ujemanje na primeru »cele« (pet cela, enajst cela). Cela izhaja izb besedne zveze cela enota, ki je postamostaljeni pridevnik, ki se ga pregiba po pridevniški sklanjatvi. (mn. Cele, celih, celim, cele, o celih, s celimi).
Nepravilna oblika bi bila tri cela, saj imajo števniki do štiri posebno obliko, od štiri naprej pa bi bila pravilna oblika celih. Je pa raba »cela« tako močna, da se znalo dogoditi, da bo tudi to postala pravilna oblika.
Posnetek 17. oddaje druge sezone si lahko ogledate tukaj.