Samsung Galaxy Ace S5830 je mobilnik srednjega cenovnega razreda, a vseeno dovolj dober da zmore skoraj vse kar lahko naredijo »veliki«. Ace tako zapolnjuje luknjo pri preprostih Android mobilnikih, ki jih je na tržišču le nekaj.
Samsung Galaxy Ace se tako lahko pohvali s 3.5 inčnim TFT LCD zaslonom na dotik, 800MHz ARM 11 Qualcomm MSM7227 procesorjem z Adreno 200 grafičnim procesorjem in 278MB RAM-a(na voljo uporabniku/ci). Poganja pa operacijski sistem Android 2.2.1 v slovenskem jeziku. Vgrajen je 5MP fotoaparat s samodejnim ostrenjem in LED bliskavico. Izostali niso niti podpora za Fi-Fi b/g/n, A-GPS, FM radio z RDS, več o samem mobilniku pa tukaj (Samsung Galaxy Ace S5830 mobilnik s 5MP fotoaparato, 800MHz procesorjem in Android 2.2).
Kot negativne lastnosti je so tukaj izredno slaba kakovost video snemanja, mobilnik nima tudi posebnega gumba za hiter dostop do fotoaparata. Prav tako manjka ambient senzor, ki prilagaja svetlost zaslona. Pri osnovnem brskalniku manjka podpora za Flash, pri predvajalniku videa pa DivX/Xvid podpora.
Galaxy Ace na prvi izgled izgleda kot mobilnik visokega razreda, predvsem zaradi kovinskega izgleda obrobe. V paketu je poleg microUSB polnilca, tudi microUSB kabel ter 2GB microSD kartica. Uporabnik/ca ima na voljo dva pokrovčka, črnega, ki je hrapav in belega, ki je gladek.
Zaslon je klasičen LCD zaslon od katerega ne moremo pričakovati več kot lahko da. Največji problem je tukaj tako sončna svetloba, ki pa jo kar zgledno premaguje. Na sprednji strani so tako še tipka Meni in Nazaj, v sredini pa pravi gumb Domov. Obe stranski tipki sta vidni zgolj, ko je vklopljena osvetlitev. Na levi strani je gumb za uravnavanje glasnosti, na desni pa tipka za odklep/zaklep in reža za microSD kartico. Na zgornji strani pa microUSB priklop, ki je pokrit s pokrovčkom in 3.5mm avdio vtič.
Galaxy Ace napaja 1350mAh baterija, ki mobilniku daje energijo nekje do 3 dni povprečne obremenitve. To je nekoliko več kot pri »večjih« mobilnikih, saj ima ta nekoliko šibkejši procesor.
Galaxy Ace S5830 ima klasično Samsung TouchWiz preobleko. Na voljo je od 1-7 osnovnih zaslonov, na katere je moč dodajati »Pripomočke«, Bližnjice, Mape in spreminjati Ozadja. Na spodnjem delu zaslona so štiri tipke za hitri dostop »Telefon«, Imenik, Sporočila in Meni.
Po meniju se pomikamo levo in desno s funkcijo pinch-to-zoom pa ga lahko urejate.
Posebnosti pri klicih, imeniku SMS-ih in elektronski pošti ni. Pomembno je poudariti to, da ima Ace prednaloženo Samsungovo QWERTY tipkovnico, ki se na majhnem zaslonu precej bolje obnese kot klasična Android tipkovnica. Omogočeno pa ima tudi funkcijo Swype, ki omogoča vnos s pomočjo zaznave potez. A pri testiranju razen v demonstracijski funkcijo na Swype ni bilo moč naleteti.
Pri pregledovalniku slik in videa ni posebnosti, saj sta ta klasična Android. Video predvajalnik pa zaradi omejitev mobilnika ne more predvajati HD vsebine. Predvajalnik glasbe pa ima Samsungov TouchWiz pridih. Ta ima med drugim tudi izenačevalnik in precej bolj »barvit« vmesnik.
Galaxy Ace ima Radio aplikacijo precej zanimivo izdelano, saj izgleda kot kakšen star radijski sprejemnik. Shraniti je moč do 4 radijske postaje, na voljo pa je tudi nekaj nastavitev.
5MP fotoaparat z LED bliskavico je precej dober, sam vmesnik pa je klasičen Samsungov mvmesnik, ki ponuja raznovrstne funkcije. Nekoliko je le nadležno to, da je potrebno za zajem slike klikniti na zaslon, ker ni posebnega gumba.
Neizmerno slabše se odreže video snemanje, saj omogoča zgolj QVGA ločljivost s 15 slikami na sekundo.
Brskalnik je tako kot pri vseh Androidih uporabniško dovršen in tako zelo uporaben. V originalnem brskalniku Flash podpora ni omogočena. Pri YouTubu pa se vklopi samostojna YouTube aplikacija in tako vsaj malo pozabimo na nedelovanje Flasha. Nekaj problemov (čakanja) je tudi pri procesiranju večjih strani, saj se zaradi nekoliko šibkejšega procesorja nalagajo nekaj več časa.
Na mobilnik je prednaložena aplikacija ThinkFree Office, ki omogoča branje in urejanje ter ustvarjanje dokumentov. Naložene pa so tudi aplikacije AllShare, Beležka, Družabno središče, Samsung App, Snemalnik zvoka. Za vse ostalo pa je na voljo Android Market.
Kar se tiče povezljivosti, ta je za mobilnik srednjega razreda dobra. Tako je na voljo HSDPA do 7.2Mbps, Wi-Fi b/g/n z DLNA funkcijo in možnostjo spremembe telefona v dostopno točko. Pogrešiti je moč zgolj HSUPA, ki v se pokaže kot omejitev v primeru da je mobilnik dostopna točka ali modem preko USB kabla.
Ključni konkurent tega mobilnika je LG Optimus One, ki ima enako zasnovo, a ima procesor zaklenjen na 600MHz, slabši fotoaparat ter nekoliko manjši zaslon. Je pa zato tudi nekoliko cenejši. Samsung Galaxy Ace S5830 je vsekakor zelo zanimiv telefon, tako stilsko kot tehnično. S svojim delovanjem bo tako zadovoljil povprečne uporabnike/ce, ki poleg telefoniranja in pošiljanja SMS-ov še nekaj več dodatnih funkcij.
Mobilnik je za testiranje posodil Mobitel.