LG Optimus 2X je prvi dvojedrni mobilnik prav to pa pri njem ustvarja velika pričakovanja. LG Optimus 2X ima tako 4 inčni LCD (na žalost) zaslon. Operacijski sistem Android 2.2.1 v slovenskem jeziku poganja Dual-core 1GHz Tegra 2 ARM Cortex-A9 procesor z GeForce GPU in 512 MB RAM-a. Slovenščina je nekoliko drugačna, kot jo poznamo iz Samsungovih inačic, a so razlike v podrobnostih. Android 2.3 (2.3.3?) Gingerbread pa bo Optimus 2X bodil do poletja (LG Optimus 2X z Android 2.3 Gingerbread predvidoma to poletje).
Vgrajenega je 8GB spomina (dejansko uporabnega 5.51GB), razširitev pa je možna z microSD kartico. Tukaj so še 8MP fotoaparat, FM radio z RDS, a-GPS več pa v tem članku (LG Optimus 2X, prvi mobilnik z dvojedrnim procesorjem ter 1080p video snemanjem).
Mobilnik na dan pisanja članka ponujata Tušmobil in Mobitel.
V paketu so USB to microUSB kabel, slušalke s silikonskimi čepki, USB polnilec in microHDMI to HDMI kabel za priklop mobilnika na televizijo v FullHD 1080p tehniki.
LCD zaslon je pri mobilniku najverjetneje največji minus, saj pri mobilniku tako visoko rangiranem pričakujemo nekaj več. Naslednja slabost je ta, da ni posebne tipke za hitri dostop do fotoaparata, zvočnik pa tudi ni ravno med najglasnejšimi.
LG Optimus 2X je že na pogled prijetne oblike, Gorilla steklo zaslona je na stranicah upognjeno in tako poleg lepega izgleda ponuja dober občutek tudi ob strani. Ob direktni sončni svetlobi pa se precej dobro »znajde«.
Mobilnik ima na sprednji strani štiri klasične tipke (Meni, Domov, Nazaj in Išči), 1.3MP kamero za video klice, proximity senzor in ambient light, ki uravnava svetlost. Na zgornji strani je vhod za slušalke, microHDMI vhod pokrit s plastičnim pokrovčkom in gumb za vklop/izklop. Na desni strani je gumb za uravnavanje glasnosti, a na žalost manjka gumb za hitri dostop do fotoaparata. Spodaj pa je microUSB vhod in dva zvočnika. Zadaj pa 8MP fotoaparat z LED bliskavico.
Pod pokrovčkom, ki je narejen iz mehke plastike se skriva hitri dostop do microSD kartice, reža za SIM kartico in 1500mAh baterija. Glede vzdržljivosti. Jah dva dni še gre (komaj) pri uporabi spleta, nekaj glasbe, slik, klicev in branje elektronske pošte. Dvojedrni procesor je nekoliko bolj požrešen. Predvajanje dveh filmov ne bi smel biti problem, Mobilna TV pa potroši baterijo v dobrih treh urah.
LG pri Android 2.2.1 ni veliko spreminjal (tako kot to počne npr. Samsung). Tako ostaja uporabniška izkušnja zelo dobra. Osnovnih 7 zaslonov je možno zmanjšati zgolj na 5 ali 3. Pinch to zoom pa omogoča hiter prehod med njimi.
APLIKACIJE (Aplication) v osnovi razdeli programe na prednaložene in prenešene. Omogočeno pa je urejanje po želji.
Kar se tiče delovanja mobilnika, to je več kot odlično. Nvidiina Tegra 2 procesor tako uporabniku/ci omogoča prijetno delovanje, predvsem pa hitra namestitev. Test z AnTutu System Benchmark je bil izjemen.
Imenik, SMS-i, elektronska pošta in klicala funkcija so klasične Android. Je pa pomembno, da je omogočen t.i. Smart Dial, ki omogoča hitro iskanje s pomočjo številk in črk.
Pregledovalnik slik je klasičen 3D Android in omogoča veliko možnosti pri Izmenjavi (Share). Predvajalnik glasbe pa ima nekaj priboljškov. Predvsem je zanimiva funkcija SmartShare in equalizer (tudi Virtual surround). Video predvajalnik je precej preprost, a zmore skoraj vse kar si zaželimo. Omogočeno je prevajanje tudi podnapisov, možna je tudi izbira velikosti, a jih ni možno samodejno vklopiti. To pomeni, da mora biti ime videa in podnapisov enako.
Radio je izredno preprost, a vseeno ima osnovne funkcije ter seveda RDS.
Pri LG Optimus 2X se veliko pričakuje tudi od fotoaparata in kamere. Fotoaparat lahko zajema z 8MP, kar je precej solidno. Sam uporabniški vmesnik ima 101 funkcijo, a so te precej skrite. Slike pa izpadejo precej dobro (na koncu članka je še nekaj slik narejenih na golf igrišču Trnovo).
Video se prav tako izkaže, saj je omogočeno snemanje v FullHD tehniki s 1080p. S FullHD je nekaj težav pri premikajoči se sliki saj je 24 slik na sekundo nekoliko premalo in človeško oko opazi rahlo skakanje slike. Pri HD (720p), ki pa snema s 30 slikami na sekundo vse deluje odlično. Tako je pravzaprav bolj priporočljiva HD tehnika in ne FullHD predvsem pri premikajočih se elementih.
Spletni brskalnik pri LG Optimus 2X deluje brezhibno, kar je predvsem zasluga procesorja. Seveda deluje vsa Flash vsebina, YouTube (in browser) pa prenese tudi FullHD predvajanje. Velik del doprinese tudi HSDPA do 10,2Mbps in HSUPA do 5.76Mbps povezava, ki pri takšnem procesorju pride do izraza. Speed Test (Ljubljana) je prišel do 6.5Mbps/3Mbps in 38ms ping. Na voljo pa sta tudi Wi-Fi b/g/n in Bluetooth 2.1.
Na mobilnik pa je že prednaloženo veliko »krame«. Document Master omogoča pregledovanje in urejanje datotek, pa tudi sinhronizacijo z Google Document inBox.net računom. Na voljo so tri igrice Shrek Karting, Red Dart in Guitar Hero.
Zelo uporaben je tudi antivirusni in Anti-Thert F-Secure program (1-letna naročnina), Kindle aplikacija, Movie Finder, PicSay, SmartShare, TegraZone… Za vse ostalo pa seveda Android Market.
LG P990 Optimus 2X je več ali manj izpolnil vsa pričakovanja, čeprav se vedno najdejo kakšne pomanjkljivosti. Predvsem bo zanimivo videti kaj bo prinesel Android 2.3 Gingerbread. Konkurenca predvsem Samsunga Galaxy SII, ki bo v Sloveniji predvidoma v sredini maja 2011. Imel pa bo Super AMOLED Plus zaslon in dvojedrni 1.2GHz procesor. Optimus 2X je tako prava »igračka« za vse, ki vedo kaj pomeni pametni mobilnik v polnem pomenu besede.
Mobilnik je za testiranje posodil Tušmobil.