Raziskava, ki jo je izvedla National Survey of Family Growth je pokazala, da se je število uporabnic nujne kontracepcije (jutranja tabletka) od leta 2006 do leta 2008 podvojilo. Tako je 9.7% žensk starih med 15 in 44 vsaj enkrat uporabilo jutranjo tabletko med leti 2006 in 2008, ampak zgolj 3% se je o tem posvetovalo z zdravnikom.
Od teh, ki so se posvetovale z zdravnikom jih je bilo 43% takšnih ki so se posvetovale v kliniki za tiste, ki načrtujejo nosečnost, 26% v bolnici, 16% pa pri svojem osebnem zdravniku.
Študija je pokazala, da se za jutranje tabletke odločajo ženske, ki imajo višji dohodek. Bolj natančno 5x praga revščine, kar predstavlja finančno varnost. To pa je nekako povezano tudi z demografskimi informacijami rodnosti, saj bodo tako lažje načrtovali programe glede nezaželene nosečnosti. Ti se do sedaj niso izkazali za dobre, saj se število nezaželenih nosečnosti v Ameriki ni preveč znižalo.
Tako je povprečna ženska, ki je vzela nujno kontracepcijo je stara med 18 in 29 let z narejeno fakulteto. Spolne odnose je imela že kot najstnica, nekoliko manj ima možnosti, da je že imela splav kot ostala populacija. Skoraj 2x verjetnost glede na ostalo populacijo je, da je že opravila PAP test (za ugotavljanje rakavih sprememb na materničnem vratu) in kar 10x večja verjetnost, da se je z zdravnikom pogovorila o jutranji tabletki. Prav tako pa ni redna uporabnica nujne kontracepcije.
Avtorji študije so še navedli, da je velika verjetnost, da veliko ljudi ne ve za nujno kontracepcijo oz. o njeni možnosti pridobitve. Raziskava za Slovenijo bi zagotovo vsaj v tem segmentu bila drugačna. Nekaj več pojasnil o jutranji tabletki si lahko preberete v tem članku (Kako zanesljiva je jutranja tabletka/morning-after pill in kje lahko dobiš/kupiš?) o novi tabletki, ki učinkuje tudi do 5 dni po spolnem odnosu pa tukaj (Jutranja tabletka EllaOne, ki učinkuje tudi do 5 dni (120 ur) po nezaščitenem spolnem odnosu).