Samsung Galaxy Tab 2 10.1 je drugi poskus Samsunga pri 10.1 inčih, a se Galaxy Tab 2 10.1 od Galaxy Tab 10.1 razlikuje le v peščici. Tako je »dvojka« nekoliko težja in debelejša, ima TI OMAP 4430 čip namesto Nvidia Tegra 2 T20, sekundarna kamera lahko zajema video zgolj v VGA, poleg tega pa primarni fotoaparat nima LED bliskavice. Kot prednost sta tukaj podpora za microSD kartico in Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich namesto Honeycomba (3.1).
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 ima tako 10.1 inčni PLS TFT zaslon na dotik z ločljivostjo WXGA (1280 x 800), dvojedrni 1GHz ARMCortex-A9 procesor z 1GB RAM-A in PowerVR SGX540 GPU. Vgrajen je Wi-Fi a/b/g/n, Bluetooth 3.0… več pa tukaj (Samsung Galaxy Tab 2 10.1 ima Android 4.0 ICS in režo za microSD kartico).
Pri tej tablici Samsung želi konkurirati predvsem s ceno, tako da sta dodatna teža in debelina tukaj sprejemljivi. Kot slabost bi pri tej tablici lahko šteli, da ni LED bliskavice in predvsem to, da ne uporablja microUSB-ja ampak 30-pinski priključek.
V škatli se poleg tablice skrivata polnilni del in 30-pinski vtič-to-USB. Na žalost pa ni slušalk.
Samsung Galaxy Tab 2 10.1 ima na sprednji strani poleg 10.1 inčnega zaslona, ki ima precej dober vidni kot in zadovoljivo vidnost ob sončni svetlobi še VGA sekundarno kamero in stereo zvočnika. To, da sta zvočnika na zgornjem delu sprednje strani je precej boljša odločitev, kot ob strani, saj je s tem dosežen dober stereo učinek. Hkrati pa ju ob držanju ne zapremo. Ni pa slušalke, kljub temu, da tablica deluje tudi kot telefon (uporabljamo žične ali brezžične slušalke). Tipk na sprednji strani, na katere smo bili navajeni do sedaj ni več, saj jih Android ICS ne potrebuje.
Leva in desna stran sta prazni. Zgoraj sta gumba za prižiganje/ugašanje/zaklep/odklep in uravnavanje glasnosti ter trije vhodi. 3.5mm ni zakrit, SIM in microSD pa sta pokrita s pokrovčkom. Spodnji del tablice pa skriva 30-pinski priključek ter mikrofon.
Zadnja stran skriva zgolj 3.15MP fotoaparat. Vgrajena je 7000mAh baterija, ki se s pomočjo računalnika izjemno počasi polni, zato je potrebno uporabljati priložen polnilec.
Na Samsung Galaxy Tab 2 10.1 teče operacijski sistem Android 4.0.3 Ice Cream Sandwich s TouchWiz UI preobleko in je preveden v slovenščino. Fizične gumbe, ki smo jih pogrešili na začetku so vstavili v spodnjo vrstico, kjer se pravzaprav skriva 6 stvari. Na levi strani so (Nazaj, Domov, Task switcher (hiter preklop med odprtimi aplikacijami) in Print screen (slikanje zaslona)). Na sredini je t.i. Samsung Mini App del, ki skozi celoten Android vmesnik omogoča hiter dostop do 7-ih aplikacij. Te se vedno prikažejo nad trenutno odprtim delom, tako da smo po njenem zaprtju takoj nazaj kjer smo bili prej. Nekatere Mini Apps, ki so na voljo so: Budilka, E-pošta, Predvajalnik glasbe, Kalkulator, S Planer, Telefon…
Na desni strani pa se vedno prikazujeta ura in napolnjenost baterije. Preostali prikaz je odvisen od statusne vrstice do katere pridemo s klikom na uro. Statusna vrstica poleg prej prikazane ure prikaže še datum, ime operaterja in % pri napolnjenosti baterije. V drugi vrstici so gumbi za hiter vklop in izklop Wi-Fi-ja, GPS-a, Tihega načina, Prenosa podatkov, Sinhronizacije, Vrtenja zaslona, Bluetootha, Obvestil in Način letenja. Po tej vrstici se premikamo levo desno. Vedno sta prisotni še dve vrstici in sicer osvetljenost in Nastavitve.
Nastavimo lahko do 7 domačih zaslonov na katere lahko nameščamo Widgete, bližnjice in mape. Hiter dostop do vseh domačih zaslonov je omogočen s funkcijo pinch-to-zoom. Med zasloni prehajamo levo-desno omogočen pa je tudi krožni prehod.
V zgornjem levem kotu je Googlov iskalnik, v desnem pa dostop do Aplikacij. Tudi pri Aplikacijah je omogočen krožni prehod. Telefon in Imenik sta po novem ločeni aplikaciji. Imenik je razdeljen na ti zavihke, Skupine, Imenik in Priljubljene. V Telefonu pa so na voljo Tipkovnica, Dnevnik in Priljubljene. Kakšni pretresljivih posebnosti pa ni. Prav tako jih ni pri SMS-ih, MMS-ih in elektronski pošti.
Kljub temu, da je vklopljena slovenska tipkovnica je edina razlika ta, da gre za QWERTZ izvedbo. ČŽŠ-ji se še vedno skrivajo pod črkami brez strešic. Tri tipke desno od presledka imajo nekoliko posebne funkcije. T omogoča vnos s prepoznavo rokopisa, mikrofon omogoča vnos besedila s pomočjo govora. Tretja tipka pa je odložišče za »kopirano besedilo« in slikovne zajeme.
Slikovna galerija ima sedaj precej večje slikice. Tako kot do sedaj je tudi tukaj možno urejanje in deljenje slik preko različnih omrežij.
Glasbeni predvajalnik ima tako kot slikovna galerija Samsungovo preobleko, ki dodaja nekaj dodatnih funkcij. Omogočeno je sortiranje pesmi po albumih, izvajalcih, mapah, letih… Poleg izenačevalnika glasu so na voljo tudi različni efekti. Tako kot smo navajeni pri Samsungu že nekaj časa ima Samsung Galaxy Tab 2 10.1 tudi samostojno video aplikacijo. Ta lahko predvaja tudi HD 1080p video, problemov nima niti z različnimi formati in podnapisi.
V Samsung Galaxy Tab 2 10.1 je vgrajen 3.15MP fotoaparat, ki je na žalost brez LED bliskavice. Snemanje videa je možno v HD 720p. Kritika pa leti na sekundarno 2MP kamero, ki video lahko zajema zgolj v VGA tehniki. Kljub temu, da tablica ni ravno najboljša naprava za slikanje in video snemanje je vmesnik zelo napreden, saj omogoča pravzaprav vse kar je na mobilnih napravah možno. Slike so za 3MP precej dobre saj so z zelo malo šuma in precej realističnimi barvami. Enako velja tudi za video, ki ga posnamemo s tablico.
Vgrajeni brskalnik tako kot smo navajeni odlično obvlada Flash vsebino, kar je še vedno precej pomemben podatek. Sam vmesnik je precej minimalističen, omogoča zavihke in precej veliko nastavitev. V drugi vrstici poleg premika nazaj, naprej in obnovi se na desni strani nahajajo Priljubljeni, Iskalnik in Zaznamki.
Na Galaxy Tab 2 10.1 je Samsung prednamestil precej aplikacij. Med njimi so AllShare za uporabo DLNA funkcije, ChatON, Game Hub, Readers Hub, Samsung App knjižnica aplikacij, S Suggest in na koncu še dve najzanimivejši Moje datoteke in Polaris Office. Aplikacij Moje datoteke omogoča brskanje po datotekah shranjenih na tablici. Polaris Office, ki v tablični različici ponuja precej zanimiv vmesnik, prav tako omogoča pregledovanje datotek shranjenih na tablici, a omogoča tudi urejanje in ustvarjanje dokumentov.
Povezljivost tablice Galaxy Tab 2 10.1 je odlična. Podprte so štiri 2G frekvence (GSM 850 / 900 / 1800 / 1900) in štiri 3G (850/900/1900/2100). Na voljo je HSDPA povezava do 21Mbps in HSUPA do 5.76Mbps. Test na Mobitelovem omrežju z uporabo Speed test (strežnik Simobil) aplikacije pokaže kot Download 4.5Mbps in Upload 2Mbps. Wi-Fi a/b/g/n ima podprto dvofrekvenčno delovanje, saj omogoča priklop na 2.4GHz in 5GHz frekvenčni pas vključno s funkcijo DLNA. USB-on-the-go s pomočjo posebnega adapterja deluje, Bluetooth pa je 3.0.
Rezultat testa AnTuTu Benchmark je 5042 točk, Quadrant standard 2596 točk in Vellamo 791 točk.
Ocene:
-izgled 7.5/10
-opremljenost 6.5/10
-programska oprema 8/10
-delovanje 7.5/10
-testi 7.5/10
*Skupna ocena 7.4/10
Za zaključek. Samsung Galaxy Tab 2 10.1 cilja na tiste malo manj zahtevne uporabnike, ki si želijo nekoliko boljše razmerje med ceno in dobljenim proizvodom. Tako poleg cene, ki je eden od ključnih faktorjev, ta nova Samsungova tablica z Android ICS prinaša precej koristnih funkcij in celo telefonijo. Vse skupaj pa tablico dela precej konkurenčno.
Tablico Samsung Galaxy Tab 2 10.1 je za testiranje posodil Mobitel (Telekom Slovenije).