Iz leta v leto je potrebnih vedno več in več priključkov, polnilcev in ostale električne napeljave, da bi zadostili potrebam sodobnih elektronskih aparatov. Tako naj bi kmalu zaživela že teorija inženirja Nikole Tesla, ki je že leta 1900 skonstruiral Wardenclyffe Tower v New Yorku, ta pa je bil namenjen poskusu brezžičnega prenosa energije. A takrat bi bila to utopija, če bi želeli tehnologijo prenesti v vsakdanjo rabo, sedaj pa je vse drugače.
Na Massachusetts Institute of Technology (MIT) so pod okriljem hrvaškega fizika Marina Soljačića s pomočjo resonance razvili tehnologijo, ki zadostuje za polnjenje in napajanje manjših elektronskih aparatov. Vse skupaj deluje na principu oddajnika in sprejemnika, ki delujeta na isti frekvenci, kar omogoča prenos električne energije. Sama tehnologija naj ne bi bila škodljiva za človeka, saj deluje na podlagi magnetnega polja in je tako primerna za uporabo tudi v manjših prostorih.
Test na MIT, ki je bil izveden s pomočjo 60W žarnice in dvema 60cm širokima bakrenima zvitkoma, ki sta bila oddaljena 2 m, je pokazal 45% učinkovitost.
WiTricity kot naj bi se ta nova tehnologija imenovala naj bi bila na voljo v 12-18 mesecih. Ali se bo vse skupaj prijelo pa je predvsem odvisno od cene in učinkovitosti, saj o priročnosti in enostavnosti ni moč dvomiti. Pa se pustimo presenetiti.
p.s. Ob malo boljši učinkovitosti bi bilo tudi polnjenje akumulatorja na vozilu z elektronskim pogonom zelo preprosto, saj bi avto zgolj zapeljali v doseg oddajnika.
Spodaj si lahko ogledate še dva video posnetka.