Raziskovalci iz Columbia University Medical Center so zasnovali novo metodo, ki sproži rast novih človeških las. Gre za prvo takšno metodo, saj do sedaj so lase presajali iz enega dela lasišča na drugega. Iz študije je razvidno, da se metoda osredotoča na obnašanje dermal papillara celic, ki tvorijo osnovo za lasne folikle. Tehnika uporabe dermal papillara celic je med znanstveniki znana že 40 let, a je njen ključni problem ta, da ko se jih vsadi v kulturo izgubijo svoj prvotni namen in postanejo bazične celice.
Znanstveniki so rešitev našli v dlakah glodavcev. Glodavčeve dermal papillae ob vsaditvi v kulturo ohranijo svojo sposobnost in povzročijo rast novega folikla. Zato so poskušali poiskati razlog, zakaj je tako. Razlog naj bi se skrival v tem, da glodavčeve dermal papillara stremijo k tvorjenju grud v kožni kulturi.
Da bi tezo preverili, so iz 7-ih človeških donatorjev pridobili dermal papillae, klonirali celice in jih vsadili kožno kulturo. Po nekaj dneh pa so papillae presadili v kožo miši. V 5 od 7-ih primerov se je na koži pojavil človeški las, ki je obstal 6 tednov.
Raziskava je še v začetni fazi zato bodo nadaljnja raziskovanja zagotovo potrebna. Upajo, da bodo s kliničnimi študijami lahko začeli kmalu. A do magičnega tonika je najverjetneje še kar nekaj let.