Ali je Facebook javen kraj, je vprašanje, ki se od včeraj poraja marsikomu. Kaj je javni kraj je zapisano v Zakonu o varstvu javnega reda in miru. ZJRM-1 v 2. členu, kjer so navedene opredelitve izrazov pravi takole:
»javni kraj je vsak prostor, ki je brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopen vsakomur«
Definicija je sila odprta za razlago. Torej tudi zaprt Facebook profil je lahko javni kraj, če ima dovolj uporabnikov. Velenjski primer objave na Facebook profilu, ki ima 822 uporabnikov je najverjetneje že zelo blizu te definicije. Pomembno je torej, da vsak primer gledamo posebej. Facebook torej sam po sebi ne more biti javni kraj, lahko pa je, če je izpolnjena predpostavka zapisana v ZJMR-1. Objava na Facebooku mora biti brezpogojno ali pod določenimi pogoji dostopna vsakomur.
Ker se bo oseba, ki je bila oglobljena s 104€ zaradi žaljive objave zoper Policijo najverjetneje pritožila, bo zadevo v obravnavo vzelo sodišče. S tem pa bomo dobili tudi sodno prakso, ki je do sedaj vsaj na področju Facebooka kot javnega kraja nimamo. V tujini pa so že primeri, ko je sodišče objavo na Facebooku ali kakšnem drugem socialnem omrežju, opredelilo kot kršitev na javnem kraju.
Na žalost bo na odgovor ali je bil Facebook v tem primeru javni kraj, potrebno počakati še kar nekaj časa, saj sodni postopki v Sloveniji potekajo relativno dolgo. Ker v Sloveniji nimamo sistema sodnega precedensa ampak ustaljene sodne prakse, poleg tega pa je tukaj potrebno v okvir vzeti še specifičnosti vsakega primera posebej, bo tudi po odločitvi sodišča skoraj nemogoče z gotovostjo vedeti ali smo nekaj objavili na javnem kraju ali ne.