Kožni rak, njegova najbolj nevarna oblika je melanom. V približno 30 % primerov se razvije v že obstoječem kožnem znamenju, v približno 70 % pa se pojavi kot novo znamenje kjerkoli drugje na koži. V rizično skupino spadajo ljudje, ki se izpostavljajo soncu, ljudje s svetlo poltjo in ljudje z velikim številom pigmentnih znamenj. Študije pa so pokazale, da v rizično skupino sodijo tudi tisti ljudje, ki so bili v mladosti opečeni. Zato je zaščita pred UV žarki potrebna že ravni mladosti.
Preventiva je sestavljena iz večih ukrepov. Najboljši je izogibanje soncu takrat, ko je najmočnejše, to je med 10. in 17. uro oz. takrat, ko je UV indeks 3 ali več. Dojenčkov in otrok naj s ne izpostavlja soncu. Če smo že na soncu nosimo klobuk, sončna očala in oblačila. Na koncu pa seveda ostane zaščita z zaščitnimi kremami (krema za sončenje se ne uporablja več, ker njen namen ni to, da se po njenem nanosu lahko sončimo). Predvsem pri zaščitnih kremah je problem, ker bi jo za njihovo pravilno uporabo potrebovali ogromno.
Slovenski dermatovenerologi v sodelovanju z evropskim združenjem in istoimensko akademijo (EADV) ter farmacevtsko blagovno znamko La Roche-Posay že 7 let zapored opozarjajo na dejstvo, da je kožni v vse večjem porastu oz. narašča najhitreje med raki človeškega telesa. Obenem pa ga je mogoče diagnosticirati v zgodnji fazi in uspešno zdraviti, saj je edini rak, ki ga je mogoče zaznati s prostim očesom. Zato je samopregledovanje izrednega pomena. Tukaj velja pravilo ABCDE.
Več o kožnem raku si lahko preberete na spletni strani melanoma-day.com