Anže Šoštarič je eden od tekmovalcev 3. sezone šova Gostilna išče šefa (2014). Star je 25 let, prihaja iz Kranja, po poklicu pa je kuhar. Vse ostale tekmovalce pa lahko najdete tukaj (Tekmovalci šova Gostilna išče šefa 3. sezona (2014) – Matevž, Damjan, Anže Š., Valerio, Anže O., Marko, Edi, Nataša, Tina, Špela, Pia in Polonca).
Facebook stran: Anže Šoštarič – Pitagora Gostilna išče šefa
Zanimanje za kuhanje se je pričelo ob koncu srednje šole, naraščalo pa je z razumevanjem procesov, ki potekajo v kuhinji. Ker veliko zadovoljstvo najde v dobri hrani in pijači, se je odločil, da se prijavi v šov Gostilna išče šefa. »Najraje spreminjam vsakodnevne in ne najbolj cenjene sestavine v vrhunske jedi, pri čemer mi prav pride tudi znanje energetike.«
Anže Šoštarič se predstavi: Sem Anže in želim biti šef. Že od majhnih nog sem prostovoljni gasilec, kjer trenutno vodim pionirsko in nastopam s člansko ekipo. V prostem času skrbim za svoj del vrta, kjer najraje gojim čilije. Prav tako skrbim za dve raci vrste indijska tekačica. Nikoli nisem resno treniral kakšnega športa, zato sem zelo vesel svojih dosežkov v teku na 10 kilometrov, kjer dosegam nadpovprečne rezultate. Veliko zadovoljstvo najdem v dobri hrani in dobri pijači, zato sem se tudi odločil za nastop v oddaji Gostilna išče šefa. Najraje spreminjam vsakodnevne in ne najbolj cenjene sestavine v vrhunske jedi. Pri tem mi velikokrat prav pride tudi znanje iz študija energetike.
Najljubša hrana in pijača: fermentirana – zelenjava, meso, kisli kruh; od pijače pa pivo in vino
Tvoja specialiteta: Prekajena hrana, še vedno sočna in okusna. Na primer prekajena cela šarenka, čez noč marinirana v soli in rjavem sladkorju, prekajena na srednje toplem dimu posavske jablane, ko je ravno dosegla medium stopnjo kuhanosti, samo z nekaj kapljicami olivnega olja in balzamičnega kisa in rezino sveže pečenega polnozrnatega kruha.
Kdaj in zakaj si začutil ljubezen do kuhanja?
Že kot otrok sem hotel vedeti vse, tudi kaj se dogaja v kuhinji. Zares pa sem se navdušil konec srednje šole, ko sem začel po šoli kuhati kosila. Zanimanje za kuhanje je naraščalo z vedenjem in razumevanjem procesov, ki potekajo v kuhinji, pri čemer mi je bilo v veliko pomoč moje znanje fizike in kemije.
Kaj ti pomeni kuhanje?
Kuhanje mi pomeni priložnost, da zadovoljim svoje čute in čute drugih, da spodbudim začudenje in slast. Kuhanje mi je zanimivo, ker lahko tako osnovna potreba dobi takšno širino.
Spomni se najbolj smešnega, dramatičnega ali nenavadnega dogodka, ki se ti je pripetil med kuhanjem.
Verjetno je bilo najbolj dramatično novoletno kuhanje jastogov.
Že samo njihovo ohranjanje pri življenju je bilo napeto, eden mi je skoraj pobegnil iz vedra, ko sem z njim zajel svežo morsko vodo. Verjetno bi skočil za njim – čeprav je bil to prednovoletni večer in voda ni imela več kot 12°C. Izkazali so se kot nadvse živahna in tudi nadvse slastna bitja.
Kakšne izkušnje z gostinstvom imaš?
Pravih izkušenj z gostinstvom niti nimam, sem pa dve leti uspešno vodil projekt mešanja koktajlov na večjih zabavah in praznovanjih, ker sem se naučil planiranja in vodenja budgeta, ter dela pod pritiskom in z množicami.
Zakaj bi prav ti moral postati zmagovalec šova?
Menim, da sta moj trud in požrtvovalnost v kuhinji največji prednosti, ki jih imam. Odlikuje me tudi izredno hitro učenje in uporabljanje že obstoječega znanja – pametno učenje. Poleg tega razumem tudi učinkovitost kuhanja in pomembnost detajlov. Znam prevzeti odgovornost in prepričati ljudi, ko niso gotovi.