DC-HSDPA (Dual Carrier High-Speed Downlink Packet Access) je nadgradnja tehnologije HSPA+, obe pa sodita v 3G generacijo. Poznamo tudi DC-HSUPA, ki je prav tako nadgradnja HSPA+, a je ta tehnologija namenjen uploadu. Pojavlja pa se še en izraz in to je DC-HSPA+, ta predvsem dela zmedo, daj po 3GPP ni uraden izraz, a ga vseeno uporabljamo. Praviloma pa se z njim misli na DC-HSDPA, saj DC-HSUPA večina operaterjev ni uvedla.
Če gremo po vrsti DC-HSDPA pomeni, da operater znotraj enega frekvenčnega spektra združuje dva frekvenčna pasova. Poznamo pa tudi Dual Band Dual Cell HSDPA (DBDC-HSDPA), ki združuje dva frekvenčna pasova iz različnih frekvenčnih spektrov. DC-HSDPA je 3GPP standardiziral v Release 8 v Q4 2008, DC-HSUPA pa v Release 9 v Q4 2009.
Kakšna je torej lahko hitrost z DC-HSDPA in DC-HSUPA?
Maksimalna teoretična hitrost na DC-HSDPA je 42.2 Mbps, na DC-HSUPA pa 11.5Mbps.
Kako je z DC-HSDPA v Sloveniji?
*Telekom Slovenije
DC-HSDPA je omogočen na frekvenčnem spektru 2100Mhz z združevanjem dveh 5Mhz frekvenčnih pasov. Tehnologija je omogočena na lokacijah, kjer je to smiselno zaradi zahtev po prenosu podatkov. DC-HSDPA pri Telekomu Slovenije podpira cca 40% baznih postaj. DC-HSUPA ali DBDC-HSDPA pa nista uvedena.
*Simobil
DC-HSDPA je omogočen na frekvenčnem spektru 2100Mhz z združevanjem dveh 5Mhz frekvenčnih pasov. Simobil je DC-HSDPA uvedel na vseh baznih postajah, ki delujejo na 2100Mhz frekvenčnem spektru. DC-HSUPA ali DBDC-HSDPA pa nista uvedena.
Oba operaterja sta poudarila, da je njuna prioriteta LTE oz. LTE- Advanced, ki tudi v praksi omogoča višje hitrosti, kot jih lahko ponudi DC-HSDPA. Zaveza tako Telekoma Slovenije kot Simobila je, da bosta do konca leta z LTE-jem pokrila 75% prebivalstva Slovenije.