Portal Fran, ki je dostopen na spletni strani fran.si, je spletni portal, ki združuje slovarje, slovenistične jezikovne vire in portale, ki so nastali ali še nastajajo na Inštitutu za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU, ter slovarje, ki so v okviru dela na tem inštitutu dobili digitalno obliko. Trenutno gre za zbirko 20-ih slovarjev.
Portal Fran je bil predstavljen skupaj z dopolnjeno in delno prenovljeno izdajo Slovarja slovenskega knjižnega jezika (2014), saj je del portala tudi ta nova različica SSKJ-ja.
Kateri slovarji in atlasi so del portala Fran?
Splošni
Slovar slovenskega knjižnega jezika (SSKJ), Slovar slovenskega knjižnega jezika, druga, dopolnjena in deloma prenovljena izdaja (SSKJ2) Slovar novejšega besedja (SNB), Sprotni slovar slovenskega jezika (SSSJ), Slovenski pravopis (Pravopis), Slovar pravopisnih težav (SPT)
Zgodovinski
Maks Pleteršnik: Slovensko-nemški slovar (1894–1895), Slovar stare knjižne prekmurščine, Matija Kastelec in Gregor Vorenc: Slovensko-latinski slovar po Dictionarium Latino-Carniolicum (1608–1710), Slovar jezika Janeza Svetokriškega, Besedje slovenskega knjižnega jezika 16. stoletja
Terminološki
Botanični terminološki slovar, Farmacevtski terminološki slovar, Slovenski smučarski slovar, Gledališki terminološki slovar, Čebelarski terminološki slovar, Geološki terminološki slovar, Gemološki terminološki slovar, Geografski terminološki slovar, Planinski terminološki slovar,
Narečni
Slovenski lingvistični atlas 1
Svetovanje
Jezikovno svetovanje
Terminološko svetovanje
Ali so vsi slovarji brezplačni?
19/20 je brezplačnih, nov SSKJ (2014) pa ni. Dostop do SSKJ2 je na voljo vsem, ki so kupili tiskano različico novega Slovarja slovenskega knjižnega jezika. Možnosti nakupa zgolj dostopa do spletne različice ni. To vsekakor ni smiselno, saj bi marsikdo z veseljem kupil dostop do spletne različice.
Kupci novega SSKJ-ja pridobijo kodo (ključ), ki jo nato vpišejo v nastavitvah svojega profila ter s tem dobijo dostop do novega SSKJ-ja.
Kaj še prinaša portal Fran?
Poleg nekaj malega personalizacije (npr. Razvrsti po iztočnicah ali po slovarjih ter število zadetkov na stran) portal Fran omogoča tudi predlaganje novih slovenskih besed za prevzete tuje izraze ter glasovanje zanje. Seveda pa je največja pridobitev hkratno iskanje po 20-ih slovarjih. Tako podrobnega hkratnega iskanja v Sloveniji do sedaj še nismo imeli. ZRC SAZU je s tem portalom zagotovo šel v pravilno smer, pa čeprav je zanj izbral neslovensko ime. Še Fran.si ne najde Fran. 🙂