Telemach je kupil Tušmobil je najpomembnejša tehnološka novica današnjega dne v Sloveniji. Torej zgodilo se je to, kar se je že kar nekaj časa napovedovalo. Telemach, za katerim stoji ameriški investicijski sklad Kohlberg Kravis Roberts (KKR), že sedaj uporablja Tušmobilovo omrežje za svoje mobilne storitve, sedaj pa so ga vzeli pod svoje okrilje.
Telemachov nakup Tušmobila je logična poteza, saj je Tememachu, kot največjemu kabelskemu operaterju v Sloveniji manjkalo lastno mobilno omrežje, s prevzemom tretjega mobilnega operaterja v Sloveniji bodo imeli tudi to. S tem pa se je kot kaže začela konsolidacija telekomunikacijskega trga v Sloveniji. Zagotovo bo sledila prodaja T-2-ja, za katerega se je v preteklosti že ogrel Simobil, ki pa mu manjka fiksno omrežje. Simobilov nakup T-2-ja je torej prav tako logična poteza. Ali se bo to zgodilo, pa bo pokazal čas.
Iz družbe Tuš so o današnji prodaji hčerinske družbe Tušmobil sporočili sledeče: »Tušmobil bo z novim lastnikom zaokrožil ponudbo fiksnih in mobilnih komunikacijskih storitev ter si dodatno utrdil svoj finančni položaj. Kombinacija Telemachovega najsodobnejšega fiksnega telekomunikacijskega omrežja in mobilne infrastrukture bo slovenskim uporabnikom prinesla jasne prednosti na področjih kakovosti storitev in inovacij.« V drugem odstavku pa še: »Tušmobil z novim lastnikom načrtuje znatne naložbe v nadgradnjo mobilne infrastrukture, da bi lahko uporabniki že naslednje leto uživali v mobilnem omrežju četrte generacije. Podjetje želi uporabnikom v Sloveniji zagotoviti izkušnjo, ki je enakovredna najboljšim v Evropi in po svetu ter jo omrežje četrte generacije prinaša v kombinaciji s hitrim fiksnim internetom s hitrostmi dostopa preko 200 Mbps in privlačno ponudbo vsebin v visoki ločljivosti.«
Kakšna je bila kupnina?
Cena, ki jo je Telemach plačal ta Tušmobil še ni razkrita, bo pa morala biti, saj je družba Tuš zavezana posredovati te podatke. Cena, ki jo navajajo v Finance.si, bi po njihovih neuradnih podatkih lahko dosegla 150 milijonov evrov.
Ali ni ta prevzem prišel prepozno?
Ja, zagotovo, saj Tušmobil na razpisu za frekvence ni mogel sodelovati kot enakovreden tekmec. Tako si je priboril le majhen delež frekvenc, ki bodo Telemachu precej oteževale rast. V prihodnosti nas sicer še čaka razpis za frekvenčni pas 700MHz, a je datum tega še precejšnja neznanka. Predvsem pa bo veliko odvisno od tega kako bo Telemach zastavil svojo mobilno politiko. Tušmobil trenutno s plasiranjem LTE-ja krepko zamuja za konkurentoma, kar pomeni, da bo Telemach moral v to področje precej vlagati.
Kako naprej?
Kako bo potekalo združevanje Telemacha in Tušmobila bomo najverjetneje izvedeli kmalu. Še preden se bo prevzem končal bo svoj odgovor moral povedati vsaj en regulator in to je UVK (Urad za varstvo konkurence). Do takrat pa se bodo izkristalizirale tudi nekatere druge podrobnosti. Iz zgornjega besedila pa je razvidno, da bo Tušmobil (takrat najverjetneje že Telemach) LTE na trg komercialno plasiral v letu 2015.