AKOS je sprožil prve postopke za javno dražbo celega kupa frekvenc namenjenih mobilni telefoniji. Na javni dražbi bo predvidoma ponudil frekvence v kar sedmih frekvenčnih spektrih in sicer 700MHz, 1400MHz, 1800MHz, 2100MHz, 2300MHz, 3500MHz in 3700MHz.
AKOS je trenutno izdaj Javno naročilo za izbiro ponudnika za izvedbo strokovnih svetovalnih storitev in dostopa do programske opreme za izvedbo kompleksne elektronske dražbe, ki je zgolj prva točka v postopku javne dražbe, do katere bo preteklo še kar nekaj časa. Tako še ni znana niti celotna količina frekvenčnega spektra, ki ga bo AKOS ponudil operaterjem.
Ali mobilni operaterji sploh potrebujejo toliko frekvenc?
Dobro vprašanje in če bi na to vprašanje odgovorili sedaj, bi bil odgovor ne. Zagotovo operaterji potrebujejo še frekvence frekvenčnega spektra 700Mhz, ki omogoča še nekoliko boljše pokrivanje kot 800MHz, ki so ga Telekom Slovenije, Simobil in Tušmobil pridobili na letošnji mega dražbi. Oba največja sta pridobila tudi frekvence v frekvenčnem pasu 2600MHz, ki pa jih trenutno ne koristita, če izključimo nekaj lokacij Simobila, ki je že plasiral LTE-A in združuje frekvenčna pasova 1800MHz in 2600MHz.
Problem je namreč v tem, da LTE Cat 6, ki orje ledino z imenom LTE Advanced (LTE-A) trenutno omogoča združevanje zgolj dveh nosilnih frekvenčnih pasov (carrier aggregation) velikosti 20MHz, kar omogoča teoretično download hitrost 300Mbps. Da bi lahko v polni meri koristili frekvence, ki bi jih operaterji pridobili na dražbi bi morali biti na trgu tudi naprave, ki podpirajo carrier aggregation za več kot dva frekvenčna pasova. Teh trenutno še ni, pa tudi LTE Cat6 so trenutno bolj redke. Vprašanje sicer je kako hitro bodo takšne naprave prišle na trg. Vodafone je na IFA 2014 v Nemčiji predstavil LTE Cat8 in napovedal prve naprave za pomlad 2015. Če bo temu res tako in bo po predvidevanjih do AKOS-ove javne dražbe prišlo v cca letu dni. Vse skupaj sploh ne izgleda tako slabo. Seveda pa se bo marsikaj razjasnilo, ko bo AKOS podal časovnico glede prihajajoče dražbe.