Agencija za komunikacijska omrežja (AKOS) za leto 2016 načrtuje dražbo mobilnih frekvenc v frekvenčnem pasu 700 MHz in najverjetneje tudi 1400 MHz, 2300 MHz, 3500 MHz in 3700 MHz.
AKOS je na spletni strani napisal, da ko bo prejel strateške usmeritve ministrstva, bo pripravil in objavil tudi osnutek razpisne dokumentacije (informativnega memoranduma) ter povabil javnost, da ga komentira oziroma ji posreduje svoja mnenja. Nato bo predvidoma sledila objava javnega razpisa in najverjetneje tudi javna dražba. Razpis in javno dražbo pri AKOSu načrtujejo za leto 2016.
Razlog zakaj se je AKOS odločil za izvedbo javnega razpisa in najverjetneje nove dražbe frekvenc se po njihovih besedah skriva v trendih rasti mobilnega interneta v Sloveniji. Posledično pa naj bi mobilni operaterji potrebovali več frekvenc še posebej v luči zagotavljanja zahtev iz Digitalne Agende, ko naj bi do leta 2020 bilo gospodinjstvom zagotovljen internetni dostop s hitrostjo vsaj 30 Mbps.
Vsem tem trditvam pravzaprav ni kaj dosti za oporekat, a zavedati se moramo, da imata največja dva mobilna operaterja na voljo tudi frekvenčni pas 2600 MHz, ki je trenutno skorajda neizkoriščen. Ta je resda primeren za naseljena področja, a za pokrivanje ruralnih predelov je od frekvenčnih pasov zanimiv zgolj še 700 MHz in morda potencialno tudi 1400 MHz, a tukaj se stvar zaplete pri napravah ki ta pas podpirajo. Če bo AKOS dal na dražbo še kaj več frekvenc bodo te skoraj zagotovo ostale neizkoriščene, saj se je že pri zadnji mega dražbi frekvenc za Simobil govorilo, da je pridobil več frekvenc kot jih potrebuje.
Seveda pa je naloga AKOS-a, da poskrbi, da bodo zahteve glede pokrivanja z LTE-jem na 700MHz precej bolj stroge kot so pri 800MHz. Predvsem pa bi lahko v zahtevo glede pokrivanja dodal pokritje železniških prog po Sloveniji.
Kakšna so razmišljanja AKOSa bomo najverjetneje izvedeli že 26. maja 2015, ko bo sklican drugi posvet glede dražbe frekvenc.
Vir.