WiFreeLjubljana je ljubljansko mestno Wi-Fi omrežje, ki deluje od 4.2.2013 in bi po prvotnih načrtih naj bi omrežje obsegalo 1360 dostopnih točk in pokrivalo tudi območja izven ljubljanskega avtocestnega obroča. Stvar je seveda šla po gobe in vmes je prišlo do spremembe javno-zasebnega partnerstva, družba Nil pa je celo izstopila iz projekta.
Tako je Telekom Slovenije konec lanskega septembra skladno s pogodbo in aneksi št. 1., 2. in 3 o javno-zasebnem partnerstvu z MOL vzpostavil vseh 400 WiFi dostopnih točk znotraj avtocestnega obroča okoli Ljubljane. Nadaljnja širitev mreže WiFi točk pa ni predvidena. To pomeni, da je prišlo do realizacije 29.4% prvotnega plana. Posledično je tudi znotraj ljubljanskega avtocestnega obroča izpadlo precej dostopnih točk, kar za uporabnike pomeni slabšo pokritost. Iz zelo zanimivega projekta, ki bi bil lahko zgled tudi za druge prestolnice, je ratal povprečen projekt.
Pa še ta neprijazni vmesnik
WiFreeLjubljana omogoča 60 minutno brezplačno uporabno na dan, pol tega pa je na voljo še plačljiva in free »plačljiv« dostop, ki ga Telekom Slovenije določenim uporabnikom daje kot bonus. Prijavljanje v omrežje je še vedno na enak princip kot je bilo to leta 2013 in sicer preko spletnega vmesnika, ki je bil že takrat izjemno štorast. Za tiste 60 minutne uporabnike je stvar pogojno sprejemljiva, a za vse ostale nikakor ni. Kodo je potrebno v spletni vmesnik vnesti tudi večkrat dnevno, zagotovo pa naslednji dan. Že leta 2014 so iz Telekoma Slovenije sporočili tole »Trenutno je v razvoju nadgradnja sistema WiFree Ljubljana, s katero želimo izboljšati uporabniško izkušnjo pri prijavljanju v omrežje WiFree Ljubljana. Z izboljšano različico bo postopek avtentifikacije omogočal tudi prepoznavanje uporabnika pri večkratni uporabi.« Precej obetavno se sliši, a kaj ko tega še vedno ni in je odgovor iz Telekoma Slovenije tudi letos, da storitev poenostavljene prijave razvijajo, a natančnih časovnih okvirov zaenkrat ne morejo podati.
Že samo z lažjo avtentifikacijo uporabnikov bi pridobili precej več uporabnikov, Telemachov UniFi je ekstremno enostaven za uporabo. Brezplačni uporabniki imajo svoje SSID omrežje, Telemachovi uporabniki pa morajo uporabniško ime in geslo v nastavitvah mobilne naprave nastaviti zgolj enkrat. Telekom Slovenije lahko ubere takšno pot ali pa za WiFree Ljubljana razvije samostojno aplikacijo in s tem olajša dostop čisto vsem, tudi tistim, ki uporabljajo brezplačen in plačljiv dostop.