Delovanje mega letališča (X-Ray Mega Airport) je nova serija na Discovery Channel, ki gledalcem omogoča ekskluziven vpogled v zakulisje enega izmed največjih in najbolj kompleksnih svetovnih letališč – Letališče Frankfurt (FRA) v Nemčiji.
Vsako soboto ob 20.00 bo v epizodah serije Delovanje mega letališča možno videti dejavnike, delovne procese in ljudi, ki so za delovanje tega velikega vozlišča zrakoplovnega prometa najbolj ključni. Poleg posnetkov vsakodnevnega vrvenja na letališču bodo prikazalii tudi celo vrsto amaterskih posnetkov in intervjujev.
S pomočjo tehnologije CGI (Computer Generated Imagery) bomo lahko spremljali živahno vsakodnevno dogajanje na frankfurtskem letališču – preverjali površino kril na letalu, količino goriva v rezervoarju, odkrivali tovorni del letala in spoznavali letališke delavce ter tudi potnike.
S pomočjo računalniške grafike bomo lahko vstopili spremljali obnašanje pilotovih možganov pri pristajanju ob bočnem vetru in razumeli, kaj točno se dogaja v temporalnem režnju pilotovih velikih možganov, ki izračunavajo, kako uspešno stabilizirati 200 ton težko letalo.
Spremljali bomo delo inženirjev, ki morajo po hitrem postopku zamenjati motor superjumba Airbus A380. Prizemljeno letalo A380 namreč letalsko družbo stane do milijon dolarjev dnevno. Inženirji tako delajo v izmenah celo noč in poskušajo nalogo izvesti čimprej.
Pozabili niso niti na očem skrite tekoče trakove, ki v dolžino merijo kar 81 kilometrov in se na frankfurtskem letališču nikoli ne ustavi. V seriji bodo pokazali tudi kako kontrolorji, če je to potrebno, v hipu locirajo en sam kovček izmed 140 000 kovčkov v sistemu.
Leta 2013 je Letališče Frankfurt sprejelo 58 milijonov potnikov in beležilo 473.000 vzletov in pristankov. Več kot polovica teh potnikov v Frankfurtu čaka ali lovi prestopni let, zaradi česar je frankfurtsko letališče vodilno evropsko prestopno vozlišče.
Nekaj zanimivosti o frankfurtskem letališču in letalih
* Letališče Frankfurt vsak dan prepotuje skoraj dvakrat več živali kot ljudi.
* Ekipa za obnovo pristajalnih stez lahko v samo 5 urah, kar je dobesedno čez noč, odstrani in ponovno položi del steze na novo. Za to bi običajno pri gradnji ceste potrebovali pet dni.
* Frankfurtsko letališče pri zbiranju podatkov o kakovosti zraka na svojem območju uporablja približno 300.000 čebel. Dnevno namreč preizkušajo vsebnost strupenih snovi v medu, ki ga proizvedejo.
* S pomočjo laserskega skeniranja terena so piloti pri parkiranju letal izredno natančni – so tako natančni, kot če bi družinski avto vsak dan parkirali na 6 mm natančno.
* Letališki čistilni servis je sposoben letalo Boeing 767 očistiti v manj kot 2-ih minutah– torej za en sedež porabijo manj kot pet sekund.
* Da bi se ognili drug drugemu, se na prehodih skozi terminale azijski potniki ponavadi umikajo na levo stran, Evropejci pa na desno.
* Letališče ima v načrtu gradnjo umetnega lisičjega brloga; lisice namreč jedo miši, s čimer bodo na naraven način odstranili izvor hrane za ptice roparice in hkrati preprečili število ptičjih smrti zaradi naletov v motorje letal.
* Za vzdrževanje brezhibne čistoče na 224 sistemih tekočih stopnic frankfurtskega letališča so odgovorni roboti.
* Pristajalne steze v Frankfurtu čistijo s specializiranimi kamioni vsakih 10 tednov in pri tem odstranijo tudi do pet ton ostankov gume z letalskih pnevmatik.
* Gasilci pri svojem delu nosijo uniforme, ki vsebujejo vlakna PBI – to pa je material, ki ga NASA uporablja za izdelavo vesoljskih oblačil.
* Hrupni vrtinci, ki jih ustvarja zračna turbulenca pri vzletanju letal, so dovolj močni, da premikajo strešnike na strehah bližnjih hišah.
* Če štejemo vozila za natovarjanje, mobilne stopnice, kamione za odmrzovanje in ostala servisna vozila, ugotovimo, da je na Letališču Frankfurt število vozil v voznem parku večje, kot je število vseh rumenih taksijev v New Yorku.
* Verjetnost da bo nekdo naročil paradižnikov sok je v zraku štirikrat večja kot na tleh – na letni ravni Lufthansa potnikom postreže za dva tovorna Boeinga 747 paradižnikovega soka.
* Pes slednik ima čutilo za vonj 100.000-krat bolj razvito kot človek, ki ga vodi.
* Kitajski potnik zapravi pet krat več, kot bi zapravil povprečen potnik.
* V terminalih letališča v Frankfurtu je skupno 900.000 žarnic in za vsako od njih se vodi natančna evidenca življenjske dobe, da bi jih pravočasno zamenjali, preden pregorijo.
* Za bitje darovanih organov, na primer src, pri letalskem prevozu na transplantacijo skrbi posebej za to opremljen Center za oskrbo organov.