Sekcijsko merjenje hitrosti na Trojanah bo pilotni projekt DARSa in Policije, ki bo potekal šest mesecev na nekoliko več kot petkilometrskem odseku med priključkom Trojane in izvozom iz predora Podmilj (oziroma prvim elektronskim portalom po izvozu iz navedenega predora). Sekcijsko merjenje hitrosti vožnje na avtocesti pa bo potekalo zgolj v smeri proti Ljubljani.
Kaj je sekcijsko merjenje hitrosti in kako bo potekalo?
Sekcijsko merjenje poteka tako, da prva kamera na portalu pred predorom Trojane zabeleži registrsko številko vozila (fotografija se bo shranila kot zakodirana v sami kameri) in nato še druga, nameščena na portalu po izvozu iz predora Podmilj. Kameri bosta nato poslali registrsko številko (in ne fotografije vozila) v nadzorni center kjer bodo ugotovili ali je na tem 5 km odseku prišlo do prekoračitve hitrosti. V primeru, da je prišlo, bo Policiji posredovana tudi fotografija vozila, sicer se bo fotografija uničila.
Koliko je omejitev na tem odseku?
Za postavitev sekcijskega merjenja hitrosti so želeli odsek s konstantno hitrostjo in v primeru trojanskih predorov je to 100 km/h. Skladno s pravili o merjenju hitrosti nad 100km/h bo policija kaznovala šele, ko bo povprečna hitrost na odseku presegla 108 km/h
Kdaj bo šlo zares oz. kdaj bodo prišle prve kazni na podlagi sekcijskega merjenja?
Kot so pojasnili pri DARS-u gre za 6 mesečni pilotni projekt, ki bo v celoti končan v letošnjem letu. O morebitnem nadaljevanju se bo DARS odločal v sodelovanju s policijo. Oprema pilotnega projekta ostane v lasti izvajalca, tako da DARS in policija s tega vidika stroškov nimata.
Torej kazni.
V juliju bo oprema nameščena, dva do tri mesece bo potekalo certificiranje opreme in v začetku septembra je predvideno delovanje in začetek izrekanja prvih kazni.