Fotografiranje na javnem kraju se vsem več ali manj zdi samoumevno, a evropski zakonodajalci bi to logiko radi spremenili in prepovedali objavljanje slik znamenitosti, kot so London Eye, Frankfurt Skyline Plaza, Atomium v Bruslju …
Problematična je torej pravica panoramskega fotografiranja (freedom of panorama), ki ljudem daje pravico fotografirati na javnih krajih, tudi če slika vsebuje avtosko zaščitena dela. Ta pravica je sedaj vsebovana v večini aktov držav o zaščiti avtorskih pravic. Ne poznajo pa jo npr v Franciji, Italiji in Grčiji.
Vse se je začelo s predlogom Julie Reda, predstavnice nemške Piratske stranke, ki je želela pravico panoramskega fotografiranja postaviti na evropsko raven, a stvar se je izjalovila do te mere, da je odbor Evropskega parlamenta za pravne zadeve ubral prav nasprotno pot in zapisal: »the commercial use of photographs,video footage or other images of works which are permanently located in physical public places should always be subject to prior authorisation from the authors or any proxy acting for them.«
Primer kako bizaren je ta predlog.
Eiffelov stolp ni avtorsko zaščiten, a njegova nočna osvetlitev je. Tako bi fotografi predhodno morali dobiti soglasje Société d’Exploitation de la Tour Eiffel (SETE), ki ima pravice nad nočno osvetlitvijo, da bi lahko Eiffelov stolp slikali tudi ponoči.
Je sicer res, da gre predlog zakonodaje zgolj v smeri komercialne rabe, a zavedati se moramo, da je objava na Facebooku tudi komercialna raba, saj si se s strinjanjem s ToS (terms of services) strinjal, da Facebook slike lahko uporablja v komercialne namene.
Proti sprejemu takšne zakonodaje je bila že ustvarjena peticija, ki je trenutno nabrala preko 182,470 podpornikov.
Vir slike: Wikipedia