AKOS Speed Test je nov test za merjenje hitrosti internetne povezave na mobilnih in stacionarnih povezavah. Za AKOS so ga naredili v družbi Secure GmbH iz Avstrije, ki je bila izbrana na mednarodnem razpisu, zanj pa so porabili 70.000€ (od tega 40k € za nakup in vzpostavitev sistema).
Pri AKOSu poudarjajo, da to ni le še en SpeedTest, ampak ponuja precej več. Predvsem so tukaj ciljali na več podatkov, ki jih speed test pobere v času testa. Tako npr. zazna na kakšni povezavi je bil uporabnik v času testa, če gre za mobilno pa tudi način tehnologij (EDGE, UMTS, HSPA+, LTE). Na mobilni aplikaciji, ki je na voljo za Android in iOS naprave pa je možno izvesti tudi napredni NDT test. Druga pomembna stvar pa je, da so vsi zbrani podatki na voljo javnosti po principu Open data v skladu z licenco Creatice Commons za Slovenijo (CC BY-NC-SA 2.5 SI).
Za AKOS Speed Test skrbijo štirje strežniki, od tega sta dva namenjena merjenju hitrosti. Strežniki gostujejo pri Arnesu in so priklopljeni na slovensko stičišče SIX z 1Gbps povezavo. Bolj natančno, vsak od obeh strežnikov ima 1Gbps povezavo, kar pomeni, da je hkrati možno narediti dva testa z rezultatom do 1Gbps. Pri AKOSu so ob vprašanju, ali bodo povezavo nadgradili, odgovorili, da jo bodo nadgradili na 10Gbps, če se bo pokazalo, da je linija zaradi preveč testov preobremenjena in da ne more zagotavljati kvalitetnih rezultatov.
Nekoliko žalostno pri vsem skupaj pa je, da gre zgolj za informativne podatke in da s tem AKOS Speed Testom svojemu ponudniku internetnih storitev ali operaterju ne moremo dokazovati, da imamo slabo povezavo. Deloma je za to kriva tudi zakonodaja, ki ne postavlja minimum hitrosti na določeni povezavi.