Sony Xperia Z5 Compact je, tako kot smo navajeni, pomanjšana različica Sonyjeveg paradnega konja, tokrat Xperie Z5. Različica Z4 ni nikoli obstajala, zato je predhodnik tega telefona Z3 Compact. Z5 Compact ohranja velikost zaslona, 4.6 inčev in tako kot pri predhodnih Compact različicah gre tudi tukaj za precej zmogljiv telefon.
Xperia Z5 Compact je težji in debelejši od predhodnika, rob telefona pa deluje nekoliko plastično, kar na srečo rešuje zadnji del telefona, ki telefonu daje nekoliko bolj premium izgled. Gledano kot celota, pa je Z5 Compact na izgled precej bolj premium telefon kot Z3 Compact. Senzor za prepoznavo prstnih odtisov je sicer odlična pridobitev, a ker je ta vgrajen na desni rob telefona, v gumb za odklepanje/zaklepanje, je včasih lahko tudi neuporaben. Eden od primerov je nosilec za telefon v avtu, a za razliko od telefonov, ki imajo senzor na zadnji strani, ta deluje tudi, ko je telefon položen na ravno mizo.
Ključne tehnične specifikacije telefona Xperia Z5 Compact so:
*4.6 inčni IPS LCD Triluminos zaslon z ločljivostjo 720 x 1280 (cca 323 ppi) Mobile BRAVIA Engine 2 in X-Reality Engine tehnologijo
*štirijedrni 1.5GHz Cortex-A53 in štirijedrni 2 GHz Cortex-A57 z naborom čipov Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 in Adreno 430 GPU. Na voljo je 2GB RAMaa in 32GB spomina, ki ga je možno razširiti z MicroSD kartico
*Trenutno na telefonu teže Android 5.1.1 Lollipop, a je obljubljena nadgradnja na 6.0 Marshmallow
*LTE podpira Cat6 (do 300/50Mbps), Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, A-GPS+GLONASS
*2.700mAh neodstranljiva baterija
*Čitalec prstnih odtisov, NFC, Quick Charge 2.0 podpora
*23MP fotoaparat z možnostjo snemanja v 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps tehniki, sekundarna kamera pa je 5.1MP in lahko snema v FullHD
Če telefon Xperia Z5 Compact primerjamo z njegovim predhodnikom Z3 Compact, je nadgradenj poleg boljšega procesorja in več spomina še nekaj. LTE ni več zgolj Cat4 ampak Cat6, primarni fotoaparat je sedaj 23MP (prej 20.7MP), sekundarni pa 5MP (prej 2.2MP), Bluetooth je 4.1, za 100 mAh je močnejša tudi baterija, dodana pa je tudi High-Res audio podpora. Nadgradnje torej so, a marsikdo bi pričakoval, da bi v cenovnem razredu v katerega se telefon uvršča lahko prešli na nekoliko več RAM-a in zaslon z večjo ločljivostjo.
Precej več sprememb je bil deležen dizajn telefona, ki se od predhodnika popolnoma razlikuje. Xperia Z5 Compact meri 127 x 65 x 8.9 mm, njegova teža pa je 138g. Kljub temu, da je Z5 Compact pomanjšana različica telefona Z5, Sony pri njem ni vgradil kovinskega roba, ampak je ta plastičen. Zadnja stran pa je iz matiranega stekla, ki telefonu daje premium izgled.
Na desni strani je gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep, ki hkrati skriva tudi čitalec prstnih odtisov, pod njim pa sta gumb za uravnavanje glasnosti in foto gumb. Leva stran pod pokrovčkom skriva reži za nanoSIM in MicroSD kartico. Zgoraj sta mikrofon in 3.5mm vhod za slušalke, spodaj pa microUSB vhod in še en mikrofon. Zadaj pa fotoaparat, LED lučka in NFC čitalec.
Zaslon, ki je 4.6 inčni bi sicer res lahko bil FullHD in ne zgolj HD, a to zadevo nekoliko rešujejo dodatki kot so Triluminos zaslon, Mobile BRAVIA Engine 2 in X-Reality Engine. Zaslon ima tako dovolj dobro ločljivost, nekoliko svetlosti zaslona pa pobere X Reality način, tako da se zaslon ne uvršča med najbolj svetle, a kontrast je zaradi X Reality precej boljši.
Kar se tiče Sonyjeve preobleke Androida 5.1.1 Lollipop je ta pravzaprav zelo majhna. Zaklepni zaslon je sedaj poenostavljen in ne omogoča več dodajanja widgetov, še vedno pa sta dva hitra gumba za dostopa do fotoaparata in telefoniranja. Pri odklepanju je dodan nov način in to je možnost uporabe prstnega odtisa. Odklepanje na žalost ne deluje na način, da bi uporabnik telefon lahko odklenil tako da gumb klikne, da se ta zbudi in hkrati odklene, ampak je potrebno gumb klikniti in spustiti, prst pa nato na gumbu držati še sekundo, da se odklene.
Osnovni pogled omogoča 5 domačih zaslonov na katerega uporabnik lahko namesti bližnjice in widgete. Statusna vrstica je dvostopenjska, saj z enim potegom odpremo zgolj obvestila, z dodatnim pa še hitre nastavitve. Do hitrih nastavitev je možno priti tudi z odpiranjem statusne vrstice z dvema prstoma. Pri hitrih nastavitvah je možno izbirati med 13-imi možnostmi, 9 pa jih je vidnih. Eno od področij, kjer je Sony dodal največ svojega je multimedija. Album, Glasba in Videoposnetki so tri aplikacije, ki praktično pokrivajo skoraj vse kotičke in so del Xperia linije že precej dolgo. Z5 Compact je tekoče predvajal tudi FullHD 1080p video vključno s podnapisi. Stereo zvočniki, ki se nahajajo na sprednji strani so zadovoljive kvalitete.
Fotoaparat pa je drugo področje v katerega Sony posega in aplikaciji Kamera doda precej lastnega znanja. Z5 Compact ima enak fotoaparat kot Z5 in Z5 Premium, kar pomeni, da Sony tukaj ni delal kompromisov. Z5 Compact ima tako 23MP kamero z f/2.0 zaslonko in 24mm lečo. Senzor, ki je vgrajen pa je Sony IMX300 multi-aspect senzor, ki ima dejansko 25MP, a Sony ga oglašuje kot 23MP, dejansko pa je v 4:3 tehniki ločljivost 5520 x 4140 pik (22.85MP), v 16:9 pa 5,984 x 3,366 (20.14MP). Telefon z lahkoto snema 4K 2160p video s 30 slikami na sekundo. Sam Foto vmesnik ima več načinov delovanja med katerimi sta najbolj pogosta Superior Auto (Samodejno optimiziranje) in Manual (Ročno). Pri prvem telefon vse dela samodejno, pri drugem pa lahko uporabnik skoraj vse nastavi sam.
Kar pa se tiče kvalitete slik, te so kljub odlični strojni opremi še vedno precej odvisne tudi od programske obdelave slike in tukaj se pri določenih slikah Sony Xperia Z5 Compact zopet lovi, a izkušnje preteklih Xperij pravijo, da se s posodobitvami tudi to precej izboljša. Video pa je čisto druga pesem, saj je dejansko slika tako v 4K kot FullHD resnično dobra. Morda kot zanimivost. V 4K načinu snemanja sta podprta tako H.264, kot H.265 kodek.
Tako kot vedno proizvajalci dodajo tudi nekaj lastnih bombončkov v obliki programske opreme in Sony Xperia Z5 Compact ima Office Suite 8, ki omogoča tudi urejanje dokumentov, Movie Creator, Skica, TrackID, Socialife RSS, What’s New, PlayStation Network app, File Commander …
Za zaključek
Sony Xperia Z5 Compact je telefon od katerega se dejansko pričakuje precej, saj je eden redkih telefonov z »majhnim« zaslonom, ki sodi v najvišji razred in s prenovljenim izgledom in izboljšano strojno opremo je Sony telefonu to pozicijo zagotovo zagotovil. Vprašanje pa je ali odtehta tudi podražitev v primerjavi Z3 Compact. To je praviloma vprašanje na katerega si odgovori vsak sam, bi pa bil odgovor precej lažji, če bi telefon imel zaslon z večjo resolucijo. Zagotovo pa gre telefonu v prid to, da ima vgrajen Qualcommov top-end Snapdragon 810, ki skrbi da telefonu ne zmanjka moči za obdelavo še tako težkih procesov. Zagotovo pa je konkurenčna prednost tudi to, da ostali proizvajalci mobilnih telefonov zelo redko naredijo high-end telefon s 5 inčnim zaslonom. Tako da je Xperia Z5 Compact pravzaprav v tej kategoriji precej osamljen in zato izbira ravno za tiste uporabnike, ki si ne želijo velikega telefona, a vseeno ne bi bili radi prikrajšani za tehnologijo, ki jo imajo veliki.
Telefon je za testiranje posodil Sony Mobile Slovenija.