Simobil ima v posebnih pogojih akcijskega paketa Silvester in pri paketih Ultimativni zapisano »paketi so namenjeni običajni uporabi storitev. Uporaba storitev, ki bi kakorkoli škodovala mobilnemu omrežju ni dovoljena kot npr.: uporaba mobilne naprave kot navidezne brezžične dostopne točke (t.i. tethering) …« Iz tega sledi, da je tethering škodljiv za Simobilovo omrežje in da je njegova uporaba pri Simobilu prepovedana.
Zgodba s tetheringom pri Simobilu se je začela pri paketu EU Neskončno, kjer je Simobil v »Posebnih pogojih uporabe tarife EU neskončno« zapisal prepoved uporabe tetheringa in s tem postal prvi operater v Sloveniji, ki je karkoli v zvezi s tetheringom dodal v katerikoli svoj akt. Razlog, da je stvar nekoliko poniknila je bilo to, da je Simobil takrat sporočil, da pri EU Neskončno tetheringa ne prepovedujejo in tudi ne preverjajo ali uporabnik prenaša podatke neposredno na mobilni napravi ali preko dostopne točke. Kaj takšnega tudi v prihodnje nimajo namena početi. Stvar pa je ostala v pogojih, a se zaradi tega, ker sprememb pri uporabnikih ni bilo, s tem nihče ni preveč obremenjeval.
Zgodba je šla naprej
Letos novembra pa je Telekom Slovenije v sklopu paketa Modri dodal akcijsko ponudbo kjer uporabnik lahko zakupi 10GB dodatnega mesečnega prenosa pri katerem osnovna možnost prepoveduje tethering, z doplačilom pa dobiš tudi to možnost (Telekom Slovenije prvič v zgodovini z doplačilom za uporabo podatkov kot mobilni hotspot (tethering) – Modri paket). Iz Telekoma so sporočili, da za preverjanje, ali gre, ali ne gre za tethering uporabljajo preverjanje TTL-ja (Time to live). S tem je Telekom Slovenije postal prvi operater v Sloveniji, ki je dejansko začel z omejevanjem tetheringa.
To je pripeljalo tudi do preverjanja ponudbe ostalih operaterjev in pri Simobilu se je zapisana prepoved tetheringa nekoliko razširila, saj je sedaj zapisana tudi pri paketih Ultimativni ter akcijskem paketu Silvester. Zapisana razlika med Telekomom in Simobilom je v tem, da se pri Simobilu dejansko prepovedi ne moreš izogniti, pri Telekomu pa imaš na voljo doplačilo. Poleg tega pa pri Simobilu ta prepoved zajema precej večje število uporabnikov kot pri Telekomu, kjer gre za akcijsko opcijo Modrega paketa, ki bo po trenutnih podatkih v ponudbi do konca januarja 2016.
Mobilna dostopna točka (tethering) torej škoduje Simobilovemu mobilnemu omrežju?
Če beremo Simobilove pogoje, je odgovor ja, sicer pa bi moral biti odgovor ne. Tethering oz. ustvarjanje dostopne točke (navadno Wi-Fi točke) na katero se nato priklopijo druge naprave, je čisto običajna opcija v nastavitvah mobilnih operacijskih sistemov. Res pa je, da se zaradi tega nekoliko poveča poraba, ampak škodljivost za omrežje?!?
Iz Simobila so v zvezi s prepovedjo tetheringa sporočili sledeče:
»Gre za klasično postavko v posebnih pogojih, ki skrbi za preventivo uporabe storitev naših uporabnikov. Si.mobil nikoli ni ne preverjal, ne preprečeval t.i. »tetheringa«, za kaj takšnega nimamo ustreznih tehničnih rešitev oz. naprav, zato o tem trenutno sploh ne razmišljamo. Namen postavke je bil spodbujanje zagotavljanja optimalne uporabniške izkušnje, ki pa jo tethering zaradi obremenjevanja omrežja (v običajnem primeru je uporabnik eden, v primeru tetheringa pa jih je v omrežje povezanih veliko več), lahko poslabša. Vklopljen tethering namreč zmanjšuje hitrost/zmogljivost omrežne povezave in naprave, prav tako z uporabo zakupljenih količin na računalniku bistveno hitreje porabimo zakupljeno količino.«
Če Simobil teheringa ne omejuje oz. za to sploh nima tehničnih rešitev oz. naprav in tega ne namerava izvajati, zakaj bi to sploh pisal v splošne pogoje. Čisto enostavno bi lahko zapisali nekaj takega kot pri paketu All Inclusive: »kakršnakoli uporaba storitev, ki bi lahko škodovala delovanju, integriteti, kvaliteti ali varnosti Simobilovega omrežja ali omrežja Si.mobilovega roaming partnerja, ni dovoljena (npr. preobremenitev omrežja, onemogočanje normalne uporabe omrežja drugim uporabnikom, itd.)«. Na tak način bi se izognili čisto vsem težavam. Uporabnike pa bi lahko kako drugače obveščali o posledicah tetheringa za njihovo porabo mobilnih podatkov.
Kršitev nevtralnosti interneta?
Ker Simobil po njihovih besedah omejevanja tetheringa ne izvaja in ga tudi ne more, kršitve nevtralnosti po 203. členom ZEKom-1, ki zahteva, da IPS dejansko omejuje, zadržuje ali upočasnjuje promet, najverjetneje ni. Vsekakor pa je priokus slab, saj zapisano je in bi enkrat v prihodnje potencialno to lahko začeli izvajati. Poleg tega pa se AKOS kot regulator trga glede te problematike še ni odzval. Pravilna poteza Simobila bi torej bila, da to vrstico iz posebnih pogojev vsaj začasno umakne.