Sony Xperia Z5 je Sonyjev paradni konj, ki je na voljo še v dveh različicah, pomanjšani, ki sliši na ime Xperia Z5 Compact in s 4K zaslonom, ki sliši na ime Xperia Z5 Premium. Sony je tako pokril tri različne skupine ljudi, a Z5 kot osnovni model je najbolj univerzalen.
Xperia Z5 ohranja mere telefona Z3, težji pa je za 2 g. Tudi na izgled sta si telefona precej podobna. Ena ključnih pridobitev nove generacije je čitalec prstnih odtisov. Ta je sicer odlična pridobitev, a ker je vgrajen na desni rob telefona, v gumb za odklepanje/zaklepanje, je včasih lahko tudi neuporaben. Eden od primerov je nosilec za telefon v avtu, a za razliko od telefonov, ki imajo senzor na zadnji strani, ta deluje tudi, ko je telefon položen na ravno mizo.
Ključne tehnične specifikacije telefona Xperia Z5 so:
*4.6 inčni IPS LCD Triluminos zaslon z ločljivostjo 1080 x 1920 (cca 428 ppi) Mobile BRAVIA Engine 2 in X-Reality Engine tehnologijo
*štirijedrni 1.5GHz Cortex-A53 in štirijedrni 2 GHz Cortex-A57 z naborom čipov Qualcomm MSM8994 Snapdragon 810 in Adreno 430 GPU. Na voljo je 3GB RAMa in 32GB spomina, ki ga je možno razširiti z MicroSD kartico (do 200GB)
*Trenutno na telefonu teže Android 5.1.1 Lollipop, a je obljubljena nadgradnja na 6.0 Marshmallow
*LTE podpira Cat6 (do 300/50Mbps), Wi-Fi a/b/g/n/ac, Bluetooth 4.1, A-GPS+GLONASS
*2.900mAh neodstranljiva baterija
*Čitalec prstnih odtisov, NFC, Quick Charge 2.0 podpora
*23MP fotoaparat z možnostjo snemanja v 2160p@30fps, 1080p@60fps, 720p@120fps tehniki, sekundarna kamera pa je 5.1MP in lahko snema v FullHD
Primerjava telefona Xperia Z5 in XperiaZ3 pokaže, da je bilo nekaj nadgradenj. Poleg boljšega procesorja je na voljo tudi več spomina, saj so ukinili 16GB različico in je tako sedaj na voljo zgolj 32GB. LTE ni več zgolj Cat4 ampak Cat6, primarni fotoaparat je sedaj 23MP (prej 20.7MP), sekundarni pa 5MP (prej 2.2MP), Bluetooth je 4.1, dodana pa je tudi High-Res audio podpora. Žal pa je razlika med Z5 in Z3 tudi ta, da ima Z5 manjšo baterijo za 200 mAh.
Xperia Z5 meri 146 x 72 x 7.3 mm, njegova teža pa je 154g. Sony je pri oblikovanju telefona šel še malo naprej v perfekciji, saj telefon sedaj iz vseh strani izgleda popolnoma enako. Stranice telefona so kovinske, robovi pa zaradi boljše absorpcije energije ob padcu iz plastike. S tem so naredili kompromis med premium izgledom in čim boljšo vzdržljivostjo. Zadnja stran je narejena iz matiranega stekla. Sam telefon tako res daje občutek, da gre za premium različico telefona.
Na desni strani je gumb za prižiganje/ugašanje/zaklep, ki hkrati skriva tudi čitalec prstnih odtisov, pod njim pa sta gumb za uravnavanje glasnosti in foto gumb. Leva stran pod pokrovčkom skriva reži za nanoSIM in MicroSD kartico. Zgoraj sta mikrofon in 3.5mm vhod za slušalke, spodaj pa microUSB vhod. Zadaj se skrivajo fotoaparat, LED lučka in NFC čitalec.
Sony IPS LCD zaslon, ki je velik 5.2 inča in ima FullHD 1080 x 1920 ločljivost z gostoto 428 ppi se lahko tako kot njegovi predhodniki pohvali z dodatki kot so Triluminos zaslon, Mobile BRAVIA Engine 2 in X-Reality Engine. Svetilnost zaslona je nadpovprečna, a nižja kot npr pri Xperia Z5 Compact. X Reality način pobere nekaj svetilnosti, a hkrati zagotovi bolj čiste in žive barve.
Kar se tiče Sonyjeve preobleke Androida 5.1.1 Lollipop je ta pravzaprav zelo majhna. Zaklepni zaslon je sedaj poenostavljen in ne omogoča več dodajanja widgetov, še vedno pa sta dva hitra gumba za dostopa do fotoaparata in telefoniranja. Pri odklepanju je dodan nov način in to je možnost uporabe prstnega odtisa. Odklepanje na žalost ne deluje na način, da bi uporabnik telefon lahko odklenil tako da gumb klikne, da se ta zbudi in hkrati odklene, ampak je potrebno gumb klikniti in spustiti, prst pa nato na gumbu držati še sekundo, da se odklene.
Osnovni pogled omogoča 5 domačih zaslonov na katerega uporabnik lahko namesti bližnjice in widgete. Statusna vrstica je dvostopenjska, saj z enim potegom odpremo zgolj obvestila, z dodatnim pa še hitre nastavitve. Do hitrih nastavitev je možno priti tudi z odpiranjem statusne vrstice z dvema prstoma. Pri hitrih nastavitvah je možno izbirati med 13-imi možnostmi, 9 pa jih je vidnih.
Xperia Z5 uporablja Androidovo izvirno aplikacijo za upravljanje s pravkar odprtimi aplikacijami, ki omogoča zapiranje posamičnih programov in vseh skupaj. Že znan pa je tudi Sonyjev dodatek imenovan Programčki »small apps«, kjer gre za widgetom podobna pop up okna z različnimi aplikacijami (kalkulator, odštevalnik, koledar …).
Eno od področij, kjer je Sony dodal največ svojega je multimedija. Album, Glasba in Videoposnetki so tri aplikacije, ki praktično pokrivajo skoraj vse kotičke in so del Xperia linije že precej dolgo. V predvajalniku glasbe se skriva tudi DSEE HX, ki poskrbi, da skompresirane glasbene datoteke, kot je npr. mp3 dobijo nazaj nekaj svojega sijaja. Po podatkih Sony-ja naj bi bila kvaliteta podobna Hi-Res Audio. Seveda pa funkcija deluje zgolj z uporabo slušalk.
Xperia Z5 ni imela nikakršnih težav s predvajanjem FullHD 1080p videa vključno s podnapisi. Stereo zvočniki, ki se nahajajo na sprednji strani so zadovoljive kvalitete, a je še nekaj prostora za izboljšavo.
Fotoaparat pa je drugo področje v katerega Sony posega in aplikaciji Kamera doda precej lastnega znanja. Z5 ima tako 23MP kamero z f/2.0 zaslonko in 24mm lečo. Senzor, ki je vgrajen pa je Sony IMX300 multi-aspect senzor, ki ima dejansko 25MP, a Sony ga oglašuje kot 23MP, dejansko pa je v 4:3 tehniki ločljivost 5520 x 4140 pik (22.85MP), v 16:9 pa 5,984 x 3,366 (20.14MP). Telefon z lahkoto snema 4K 2160p video s 30 slikami na sekundo. Sam Foto vmesnik ima več načinov delovanja med katerimi sta najbolj pogosta Superior Auto (Samodejno optimiziranje) in Manual (Ročno). Pri prvem telefon vse dela samodejno, pri drugem pa lahko uporabnik skoraj vse nastavi sam. Zal pa ima Z5 zgolj eno LED bliskavico in posledično zgolj eno barvo/odtenek.
Kar pa se tiče kvalitete slik, te so kljub odlični strojni opremi še vedno precej odvisne tudi od programske obdelave slike in tukaj se pri določenih slikah Sony Xperia Z5, tako kot Z5 Compact nekoliko lovi, a izkušnje preteklih Xperij pravijo, da se s posodobitvami tudi to precej izboljša. Video pa je čisto druga pesem, saj je dejansko slika tako v 4K 3840 x 2160 kot FullHD resnično dobra. Morda kot zanimivost. V 4K načinu snemanja sta podprta tako H.264, kot H.265 kodek.
Povezljivost pri Z5 zagotavljajo LTE Cat6 so 300/50 Mbps in Wi-Fi a/b/g/n/ac. Na voljo so tudi Bluetooth 4.1, A-GPS+GLONASS, FM radio z RDS ter NFC. Žal pa nima IR porta. AnTuTu Benchmark je pokazal rezultat 60859, Geekbench 3 1369 na enem in 4818 na vseh jedrih, Vellamo Multicore 2522/ Metal 2273. Sony je precej dela očitno posvetil tudi temu, da se Xperia Z5 ne pregreva tudi ob večjih obremenitvah, saj je bila to ena od znanih težav Snapdragon 810 SoC.
Tako kot vedno proizvajalci dodajo tudi nekaj lastnih bombončkov v obliki programske opreme in Sony Xperia Z5 ima Office Suite 8, ki omogoča tudi urejanje dokumentov, Movie Creator, Skica, TrackID, Socialife RSS, What’s New, PlayStation Network app, File Commander …Najde pa se tudi AVG Protection, ki pa ima žal na voljo zgolj preizkusno Pro različico, po tem pa je na voljo osnovna free.
Za zaključek
Sony Xperia Z5 je stilsko dovršen telefon z zelo dobrimi karakteristikami, vodoodpornost pa je pri seriji Z postala že stalnica. Dodajanje čitalca prstnega odtisa je korak v pravo smer, morda je le lokacija nekoliko manj posrečena. Delovanje telefona je tekoče tudi, ko je vklopljenih več aplikacij hkrati. Fotoaparat je kljub nekaterim tipičnim Sonyjevim pomanjkljivostim dober, še posebej pri snemanju videa. Zaslon pa bi bil lahko za odtenek svetlejši. Sony je pri Z5 naredil nekaj napredka in tako predstavil odličen telefon, a kakšnih posebnih presenečenje ni. Cena pa je primerljiva s paradnimi konji drugih znamk, tako da na koncu vedno odtehtajo preference posameznika.
Telefon Sony Xperia Z5 je za testiranje posodil Sony Mobile Slovenija.