YouTube ni odgovoren za kršitve avtorskih pravic svojih uporabnikov je potrdilo višje sodišče na Dunaju. Zgodba med YouTubom in nemško skupino GEMA, ki se zavzema za glasbene avtorske pravice ima že zelo dolgo brado, saj sta si v laseh že celo desetletje.
Sedaj pa se je dokončno zaključil eden bolj odmevnih procesov, ki je na prvi stopnji sicer že dobil epilog. GEMA, ki trdi, da zastopa 70.000 ustvarjalcev glasbe je YouTube tožila, ker naj bi bil ta odgovoren za kršitve avtorskih pravic, ki so posledica nalaganja vsebin njihovih uporabnikov. GEMA je od Googla zahtevala 0.375 centov za vsak ogled avtorsko zaščitenega glasbenega video posnetka.
GEMA je na prvi stopnji že bila poražena
Odločitev višjega sodišča na Dunaju sledi odločitvi prvostopenjskega sodišča iz lanskega leta. YouTube tako ni odgovoren za kršitve avtorskih pravic vsebin, ki jih na njihov portal naložijo uporabniki. Še več, na ta način lahko celo služi, kar je bil tudi eden od ključnih argumentov GEMA za odgovornost YouTuba, a sodišču se to ni zdelo sporno. GEMA ima sicer še vedno možnost pritožbe na odločitev sodišča, a je ta precej omejena.
Tobias Holzmüller iz GEMA je povedal: »Today’s decision is most regrettable. The court has obviously followed YouTube’s argument that it is only the uploaders who are responsible for the contents that are retrievable via the service« in dodal »We consider this to be wrong. Furthermore, the decision is not justified from an economic perspective, as it continues to enable YouTube to generate high advertising revenues without passing them on to musical authors.«
Odločitev sodišča je skladna s principom Safe Harbor (varni pristan), ki pravi, da ponudniki storitev avtomatično niso odgovorni za vsebino, ki jo ustvarijo uporabniki njihove storitve. Ta princip je mnogokrat kritiziran, saj takšne storitve lahko kljub kršitvi avtorskih pravic ustvarjajo prihodke. Zato je npr. evropska skupina za zaščito glasbe IFPI že lobirala, da je potrebna sprememba tega principa.