Študija opravljena v Italiji in objavljena v medicinskem glasilu The Lancet je razkrila, da bi z uvedbo HPV (humani papiloma virus) testov poleg klasičnega PAP testa lahko preprečili več primerov raka na materničnem vratu.
Tako je študija dokazala, da bi lahko celice, ki imajo predispozicije za razvoj v raka. PAP test je pri odkrivanju rakavih celic dober, a poleg tistih, ki se bodo razvile v rakave »odkrije« tudi tiste, ki se nikoli ne bodo. Tako pa morajo nekatere ženske opraviti kup preiskav, ki pravzaprav ne bi bile potrebne. To pa znanstvenike žene k razvoju boljših načinov.
Raziskava je tako preučevala 100.000 žensk in primerjala raziskave HPV brisov in PAP testom. Rezultati pa kažejo, da kombinacija prepreči več primerov raka materničnega vratu. Ima pa tudi HPV test nekaj lažno pozitivnih rezultatov predvsem pri mlajših ženskah. Zdravniki pa tako ne morejo napovedati katere od nenormalnih celic bodo izginile same, katere pa se bodo spremenile v rakave.
Med ženskami med 25 in 34 letom, ki so izvedle HPV test je pri 134 test pokazal rahlo nenormalne celice, PAP test pa je kot rizične pokazal 42 osebe. Tako bi kot tudi pri HPV testu ženske v določenih primerih opravile kolposkopijo, kljub temu, da ne bi bila potrebna.
Vsekakor pa je študija potrdila, da bi v primeru kombinacijske uporabe pri presejalnih testih v večih primerih dovolj zgodaj odkrili rakave celice. Največji problem pri zdravljenju pa so mogoči zapleti pri nosečnosti, zato se zdravniki nepotrebnemu zdravljenju izogibajo na vse pretege.
Že kar nekaj časa pa je znano, da lahko s cepljenjem proti HPV-ju, preprečimo razvoj marsikatere rakave celice. Cepljenje se izvaja na dekletih starih med 12 in 13 let, prav tako pa obstaja t.i. catch-up program za dekleta do 18. leta.