Siemens je danes na dogodku En.odmev 017, ki se je odvil v Ljubljani, javnosti predstavil prav poseben dosežek, saj so januarja 2017 v Nuklearna elektrarna Krško (NEK) vgradili 3D natisnjen del. To pa je tudi prva zabeležena vgradnja 3D natisnjenega dela v katerokoli jedrsko elektrarno na svetu.
Bili so brez načrtov, proizvajalca že davno ni več
Nuklearna elektrarna Krško (NEK) je poskušala najti nadomestni kovinski rotar premera 108 mm, ki je vgrajen v črpalko za požarno varnost. Originalni rotar je deloval od začetka delovanja NEK-a (od leta 1981), načrtov zanj niso imeli, proizvajalec pa prav tako že dolgo ne obstaja več. Zato so se morali poslužiti nekoliko drugačnega pristopa in decembra lani je Siemens sklenil memorandum o sodelovanju na pilotskem projektu z NEK-om.
S pomočjo povratnega inženiringa so prišli do načrta in prvega 3D modela v plastični izvedbi. Nato je pa so izdelali del iz nerjavečega jekla, ki se je na koncu tudi vgradil v jedrsko elektrarno. Pred vgradnjo so morali pridobiti cel kup varnostnih certifikatov, saj je že material novega dela drug, izvirni kos je bil namreč iz železa. Zanimivo je tudi, da so pri preverjanju identičnosti kopije originalu uporabili tudi računalniško tomografijo (poznano tudi s kratico CT). Pomembno pa ja tudi to, da je bilo pravzaprav skoraj vse delo opravljeno v Sloveniji z izjemo 3D tiska iz nerjavečega jekla, ki so ga izvedli v Siemensovem obratu v Finspangu na Švedskem.
3D natisnjen del so v Nuklearno elektrarno Krško (NEK) vgradili januarja 2017 in od takrat se na približno 27 minut vklopi za 5 minut.