Botanični vrt Ljubljana je danes, 10.7.2017 dobil svoj čebelnjak, bolj natančno gre za urbani čebelnjak, ki je bil izdelan po načrtu študentov Fakultete za arhitekturo UL. Zasnovan je kot učni čebelnjak in je del Čebelje poti.
Urbani učni čebelnjak je zadnji strani Botaničnega vrta v Ljubljani, na povsem novem zemljišču z velikim travnikom medovitih rastlin domačih slovenskih vrst. Te poskrbijo, da imajo čebele pašo blizu doma. Urbani čebelnjak je hišica v katero je postavljen panj, ki čebele in panj ščiti pred slabim vremenom in hkrati vzdržuje stalno temperaturo in zagotavlja dobro zračenje. Tak mikro arhitekturni objekt hkrati sooblikuje urbani ambient, ker pa je del njegovega poslanstva tudi izobraževanje je narejen tako, da se ljudje čebelam lahko povsem približajo. Urbani čebelnjak v Botaničnem vrtu je tudi del Čebelje poti o kateri si lahko več preberete tukaj.
Ljubljana je polna urbanih čebel
Na območju Mestne občine Ljubljana trenutno uradno čebelari več kot 300 čebelarjev, kar je 3% vseh slovenskih čebelarjev, ti pa imajo več kot 4.500 panjev. Torej si vsi obiskovalci in prebivalci Ljubljane mesto delijo s 180 milijoni čebel. Čebelarstvo ima v Ljubljani več stoletno tradicijo, urbano čebelarstvo, t.j. tisto v urbanem delu mesta pa se je razvilo tako rekoč pred kratkim. Za začetek urbanega čebelarjenja štejemo postavitev čebelnjaka na strehi Cankarjevega doma s strani Franca Petrovčiča. Od takrat je marsikatera streha v Ljubljani že dobila svoj urbani čebelnjak. Ena zadnjih je poslovna stavba operaterja A1 Slovenija v BTC-ju.
Čebelnjak je plod snovanj študentov v sklopu Seminarja Dešman, Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani, kjer je v študijskem letu 2015/2016 nastalo osem arhitekturnih rešitev za urbana čebelja domovanja – trije predlogi za čebelja stojišča in pet predlogov za urbane čebelnjake. Ti tipi urbanih stojišč in čebelnjakov naj bi bili sedaj nekako predpisani v primeru postavitve na javni površini.