Fran, slovenski slovarski portal je marsikdo že shranil med zaznamke in ga tako posvojil kot del obveznega gradiva, vsi ostali pa to le storite, saj je Fran resnično zelo uporaben. Z decembrsko posodobitvijo na različico 5.0, pa je dobil še nekaj novih izboljšav.
ZRC SAZU Frana Ramovša, ki skrbi za portal Fran, bo portal sedaj posodabljal vsako leto in sicer na ta veseli dan kulture, 3.12., na dan rojstva Franceta Prešerna.
SSKJ2, eSSKJ, ePravopis in mnogo drugega
Brezplačen (beri prost) dostop do SSKJ2 je najverjetneje je tista prva novost, ki jo bodo opazili obstoječi uporabniki Frana. Nov prirastek so dobili trije rastoči slovarji in sicer eSSKJ: Slovar slovenskega knjižnega jezika 2016–2017, ePravopis: Slovenski pravopis 2014–2017 in Domen Krvina: Sprotni slovar slovenskega jezika 2014–2017. Povsem nov rastoči slovar na portalu Fran pa je Metka Furlan: Novi etimološki slovar slovenskega jezika.
*eSSKJ je z letošnjo posodobitvijo bogatejši za 521 slovarskih sestavkov vseh besednih vrst. V slovarju je posamezna beseda prikazana kot črkovna in glasovna celota s svojimi pomeni in podpomeni, okolji rabe, družljivostjo z drugimi besedami, v svojih tipičnih skladenjskih vzorcih, kot del stalnih besednih zvez in frazemov. eSSKJ za razliko od SSKJ-ja sloni na sodobnem jezikovnem gradivu, ter sodobnih jezikovnih teorijah, metodah in prijemih.
*ePravopis pa prinaša okoli 600 novih sestavkov predvsem lastnoimenskega in z lastnimi imeni povezanega občnega besedja.
*Sprotni slovar slovenskega jezika je z letom 2017 bogatejši za 552 sestavkov, ki v slovar dodajajo predvsem čisto sveže besede med katerimi je npr. hashtag. V slovar se je nekako prikradel tudi ključnik, ki naj bi bil slovenski sinonim.
*Novi etimološki slovar slovenskega jezika obsega 147 poglobljenih etimoloških sestavkov predvsem narečnega besedja.
Več o novostih pa tukaj.