Osrednja tema tradicionalnega Mednarodnem predsedniškem forumu na IEDC-Poslovni šoli Bled je bila umetna inteligenca in njen vpliv na delovna mesta, poklice in voditeljstvo. Predstavili so aktualne trende in izzive s katerimi se soočajo podjetja in njihovi voditelji ter primere dobrih praks.
Glavni govorec foruma dr. Daniel Susskind z Univerze v Oxfordu je povedal: »Rast tehnologije je eksponentna in brez omejitev, pojavljajo se vedno nove možnosti za še hitrejši razvoj. Zato napovedujemo upad današnjih poklicev, ki bodo v dobi interneta postali drugačni. Ne bomo potrebovali niti želeli, da bi zdravniki, učitelji, arhitekti, odvetniki, davčni svetovalci in mnogi drugi delali tako kot v 20. stoletju. Umetna inteligenca bo še z večjo močjo posegla v naša življenja in delo, ki ga opravljamo. Toda tehnološke naprave vseeno ne morejo nadomestiti človeškega dela.«
Tehnologija človeku pomaga avtomatizirati delu, a sistem sam ne zna razmišljati, saj deluje po naučenih vzorcih. Kljub temu pa umetna inteligenca omogoča interakcijo, ki bo z leti postajala vedno boljša. Če bodo podjetja želela preživeti, se bodo morala prilagoditi tehnološkemu razvoju in uvesti ustrezne izboljšave oziroma spremembe. dr. Susskind je pojasnil, da se je umetna inteligenca začela razvijati v v 80. letih 20. stoletja. Povzročila je razvoj računalnikov in pozneje mobilnih telefonov. Zdaj pa se soočamo z velikimi spremembami na vseh področjih. Zato bo pomembno, da gre razmišljanje v smer reševanja problemov s pomočjo umetne inteligence.
dr. Danica Purg, direktorica in dekanja IEDC-Poslovne šole Bled pa je dodala: »V 21. stoletju bo veliko strokovnjakov zamenjanih z vse bolj kompetentnimi sistemi. Pojavljajo se novi profili strokovnjakov. Voditelji bodo soočeni z novimi izzivi, in sicer kako izobraževati nove generacije in kako na novo usposobiti starejše. Pomembno bo tudi, kako voditi hitro spreminjajoče se, globalno povezane, decentralizirane organizacije in pri tem upoštevati tudi etične izzive, ki jih prinaša doba umetne inteligence.«