Ločevanje komunalnih odpadkov je v marsikateri evropski državi že samoumevno, pri nas pač ni tako. Prvi problem pri nas je, da smo začeli prepozno in ne dovolj aktivno. Rezultati se sicer kažejo, a je procent ločeno zbranih frakcij še vedno krepko premajhen.
Najverjetneje bi k hitremu porastu ločevanja prispevala cenovna politika, ki bi vključevala težo zabojnika z mešanimi odpadki. Ljudje bi tako bili prisiljeni za nižjo položnico ločevati odpadke. Da pa se ne bi dogajalo to, da bi nastajal kup črnih odlagališč bi morali biti smetnjaki za ločene frakcije dosti bliže stanovanjskim objektom kot so sedaj in seveda prebivalstvu bi morali dvigniti zavest o ravnanju z odpadki.
Velik del opravijo že vzgojiteljice v vrtcih, kjer otroke poučujejo o takšnih stvareh. Otroci pa nato vplivajo na svoje starše. Izobraževanje se nato nadaljuje v nižjih razredih osnovne šole, potem pa vse skupaj zamre in je odvisno od samoiniciative posameznika. Interes pa je vseeno velik saj drugače akcija Očistimo Slovenijo v enem dnevu ne bi bila tako odmevna.
Ljubljana trenutno zbere 105 kg ločenih odpadkov na prebivalca, do leta 2013 pa želijo doseči 170 kg na prebivalca. Z zbiranjem so začeli v letu 2002, ko so postavili so t.i. zelene otoke z zabojniki za papir, steklo in embalažo. Kasneje pa so dodali še zabojnike za Bio odpadke. Veliko je prispevala tudi akcija Ločuj in zmagaj.
Največji problem vsega skupaj je, da je pri ločenem zbiranju potrebno kar nekaj več prostora, predvsem pri embalaži. Redko kdo plastenke stisne in tako zmanjša njihov volumen, posledično pa so tudi smetnjaki za embalažo bolj polni zraka kot embalaže. Problem bi bil zlahka rešljiv, če bi vsakemu gospodinjstvu podarili enostaven stiskalnik za embalažo tako tega ne bi bilo potrebno več početi z nogo ali pa stiskanjem z rokami skupaj.
Drug problem pa se pojavi pri samem ločevanju oz. kaj sodi kam. Zato bo v sklopu člankov Kako ločevati/odlagati odpadke? Objavljenih še 5 člankov, ki bodo nekoliko razjasnila probleme.
–2/6 Papir; 3/6 Embalaža; 4/6 Steklo; 5/6 Bio odpadki in 6/6 Baterije, sijalke, zdravila, kartuše…
Snagino ABECEDO odpadkov pa si lahko ogledate že sedaj na tej povezavi.