Minute za jezik predvajane 6.4.2010 so obravnavali pravilno naglaševanje nedoločnikov in deležnikov. Marta Kocjan-Barle je pojasnila, da je pri naglaševanju veliko problemov in da je najboljše pomagalo tu priročnik (pravopis ali slovar).
Med primeri, ki so jih obravnavali je tudi pomagati, ki ima dve naglasni obliki pomágati ali pomagáti. Beseda preklicati ima danes zgolj obliko preklícati, a je še nedolgo tega prednjačil naglasna oblika preklicáti. Pomiriti pa ima zgolj eno obliko in to je pomiríti.
Pri deležnikih pa obstaja drug problem, ta pa je, ali se jih naglašuje po premičnem ,ali nepremičnem naglaševanju.
Z nepremičnim naglaševanjem tako naglašujemo deležnike, ki izhajajo iz nedoločnikov na –íti ali –ím. Tako npr. pomiríti; pomirím –>pomíril, pomiríla, pomiríli ali pa govoríti; govorím –> govóril, govoríla, govoríli
Prav tako sem sodijo tudi glagoli z -éti –ím npr živéti; živím –> žível, živéla, živéli in tudi na –éti, -ém-npr hotéti; hóčem –> hôtel, hotéla, hotéli
Potem pa še o primernosti prodaja méda ali prodaja medú. V tem primeru sta oba naglasa enakovredna. Pri besedi pláz- plazú pa je ta oblika pogostejša od plázu in sín-sína kot sinú. Npr. cvét- cvéta pa ima samo eno obliko.
Oddajo si lahko ogledate na tej povezavi.