Gostja Nine Cijan v Minutah za jezik, predvajanih 27. 4. 2010, je bila tokrat Joža Lakovič, ki je razjasnila nekaj posebnosti pri zapisovanju večzložnih besed. Tako imamo na voljo pisanje skupaj, narazen, s stičnim vezajem ali nestičnim vezajem.
Tako se nekatere pišejo zgolj skupaj npr. živinozdravnik, marsikdo, severozahod. Prav tako se pišejo skupaj tudi sestavljenke npr. prababica, nadpovprečen.
Nekatere pa skupaj ali pa narazen npr. alfa žarki ali alfažarki, malokdo ali malo kdo, temnozelen ali temno zelen.
Večinoma sklope besed pišemo skupaj npr. pridanič, vseskozi, vsepovsod, lahko pa tudi v obeh izvedbah nebodigatreba ali ne bodi ga treba.
Stični vezaj se lahko uporablja v priredno zloženih besedah, kjer večinoma nadomešča besedo in npr. angleško-slovenski slovar.
Tako sta besedi, ki se pišeta stično z vezajem tudi le-ta in le-to.
S stičnim vezajem lahko pišemo tudi nekatere podredno zložene besede npr. OECD-ja, C-vitamin (vitamin C pa nima vezaja).
Včasih se zaradi drugačnega zapisa spremeni tudi pomen besede. Tak primer je Gospodarsko-političen (gospodarskopolitičen) ali pa socialno-političen (socialnopolitičen).
Nestični vezaj pa največkrat uporabljamo pri priimkih (predvsem prevzetih) in vzdevkih. Npr Karel Destovnik – Kajuh ali pa Marta Kocjan – Barle. Nestično se pišejo tudi kraji sestavljeni iz dveh krajev npr. Šmarje – Sap, Gozd – Martuljek.
Posnetek si lahko ogledate tukaj.