Kontracepcija ni stvar, ki se zadeva samo žensk, pa čeprav se večina kontracepcijskih metod nanaša prav nanje. Poznavanje in izbira najprimernejše vrste kontracepcije mora biti odločitev obeh partnerjev.
Predvsem pa se večina dejavnikov posledično nanaša na partnerico. Tako so pomembni dejavniki starost, zdravstveno stanje, spolna aktivnost, stalnost razmerja…
Je že res, da je večina kontracepcijskih metod namenjenih ženskam, vsaj tri pa so tudi moške in te so kondom, moška hormonska kontracepcija in sterilizacija.
Pa poglojmo kakšne metode kontracepcije so na voljo. Prva metoda je hormonska, kjer se uporablja estrogen ali progestagen ali zgolj progestagen. Kombinirana izvedba deluje tako, da prepreči mesečno spuščanje jajčeca poleg tega pa zgosti sluz na vhodu v maternico, kar oteži semenčicam prehod. Izvedba zgolj z progestagen pa deluje le v zgostitvi sluzi. Hormonska kontracepcija pa ni primerna prav za vse, saj se vsem tistim, ki so nagnjeni k razvoju tromboze (krvni strdki), poveča tveganje za njihov nastanek. Ginekologu ali zdravniku je tako potrebno povedati vsa morebitna nagnjenja k različnim boleznim.
Seveda pa ta metoda ne ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami (SPO)
–kombinirane tabletke: te vsebujejo tako estrogen kot progestagen. Ženska dobi škatlico s tabletkami za vsak 28-dnevni ciklus, glede na vrsto tabletk pa je nato določen režim njihove aplikacije. Poleg same kontracepcije imajo tabletke tako pozitivni kot negativni učinek. Med pozitivne štejejo redno, blažjo in krajšo menstruacijo, blažje krče v trebuhu, predmenstrualni sindrom (PMS) je blažji, prav tako pa dobro vpliva na kožo in lase, manjše tveganje za raka na jajčnikih in maternični sluznici. Med negativne učinke pa štejejo, rahlo povečanje tveganja ta raka na dojki, a je to res rahlo, potem pa se lahko pojavijo nihanja v razpoloženju, zmanjšanje spolnega poželenja, glavoboli…
–nožnični prstan je metoda, ki prav tako vsebuje estrogen kot progestagen. Ženska si ga sama vstavi v nožnico, kjer ostane 3 tedne nato ga odstrani in ima enotedenski premor. Po tem pa ponovno enak cikel. Med pozitivne lastnosti štejejo rednejša menstruacija in blažji krči. Med negativne pa to, da lahko draži nožnico, povzroča nelagodje ali izcedek, pa tudi slabost in občutljivost dojk.
–kontracepcijski obliž tako kot prejšnja dva vsebuje estrogen kot progestagen. Njegova uporaba je preprosta, saj se ga nalepi na trebuh, stegna zadnjico ali nadlaket. Delovanje pa poteka tako, da se hormoni sproščajo skozi kožo v kri. Obliž zdrži en teden, uporabljate pa ga lahko 3 tedne, nato pa sledi enotedenski premor. Med njegove slabosti štejejo glavobol, občutljivost dojk, draženje kože in nepravilne krvavitve.
–kontracepcijska injekcija vsebuje samo progestagen, ki ga zdravnik ali ginekolog aplicira 1x na 3 mesece. Metoda je primerna tudi za ženske ki dojijo ter tiste, ki so na estrogen preobčutljive. Pozitivna stran injekcije je da ublaži menstruacijo in krče ter ublaži PMS. Neželeni pa glavobol, omotica, mozolji, povečanje telesne teže, nihanje razpoloženja in zmanjšanje spolnega poželenja. Ima pa meto še eno posebnost, čas do povrnitve plodnosti je od 6 mesecev do 1 leta od prenehanja.
–progestagenske tabletke oz. mini tabletke so sila podobne tabletkam opisanim na začetki, le da vsebujejo zgolj eno vrsto hormona. Te tabletke lahko uporabljajo tudi matere, ki dojijo in ženske preobčutljive na estrogen. Njihova uporaba na začetku navadno povzroči neredne krvavitve, ki nato izginejo, lahko pa se zgodi da krvavitev sploh nimajo več. Pri tej metodi je pomembno, da se tabletko vzame ob istem času z 12 urnim zamudnim oknom, ko se še ujame pravilno delovanje.
–nujna kontracepcija oz. jutranja tabletka, ki deluje do 72 ur po nezaščitenem spolnem odnosu. O njeni zanesljivosti in možnostih njene pridobitve je bil že spisan tale članek (Kako zanesljiva je jutranja tabletka/morning-after pill in kje lahko dobiš/kupiš?). Te metode se nikakor ne sme uporabljati kot redno kontracepcijo.
Druga vrsta metod so intrauterine oz. znotrajmaternične metode. Njihova prednost je predvsem ta, da delujejo nekoliko daljši čas kot hormonske metode, saj kontracepcijo zagotavljajo do 10 let. Metodi sta dve obe pa namesti ginekolog
–intrauterni sistem (IUS) oz. hormonski vložek, ki je v obliki črke T in vsebuje progestagen, ki se v majhnih količinah sprošča. Njegovo delovanje je omejeno na do 5 let. Plodnost se povrne takoj po odstranitvi IUS zato je primeren za uporabo tudi pri mlajših ženskah. Med pozitivnimi lastnostmi so zmanjšanje močnih krvavitev, ublažitev menstrualnih bolečin, zaščita pred okužbami medenice in zaščita pred rakom na maternični sluznici.
–maternični vložek (MV) oz. spirala. Gre za majhen vložek z bakrenim cilindrom, njegovo delovanje pa je omejeno na od 5 do 10 let. Njegovo delovanje je takšno, da ovira srečanje semenčic in jajčeca. To metodo je mogoče uporabiti tudi kot nujno kontracepcijo, če je nameščena do 120 ur po nezaščitenem spolnem odnosu. Slabosti pa so, da lahko povzroči močnejše krče, omotico, močnejšo ter daljšo menstruacijo.
Pregradne metode so naslednja vrsta. So dosti manj varne metode kot prej opisane (hormonske in znotrajmaternične).
–kondom je na voljo za moške kot za ženske, a te tistega za ženske navadno ne uporablja. Moški kondom je navadno narejen iz lateksa ali poliuretana. Pri njegovi uporabi je pomembno to, da se ga namesti in sname ko je penis v erekciji (nabrekel) in pa seveda to, da ni ne prevelik ne premajhen, saj lahko zdrsi s spolnega uda ali pa poči. Kondom je tudi edina metoda, ki pri pravilni uporabi ščiti pred spolno prenosljivimi okužbami.
–diafragma je okrogla kupola iz silikona ali gume, ki se jo vstavi v nožnico. Tako se naredi pregrada med potjo semena in maternico. Nameščena mora biti pred spolnim odnosom in ostati še vsaj 6 ur a ne več kot 24 ur. Diafragma lahko povzroči lažje draženja nožnice.
–spermicid se uporablja skupaj z diafragmo za večjo varnost
Sterilizacija je praviloma trajna metoda kontracepcije. Praviloma pa zato, ker se pri ženskah v 1 od 200 primerov lahko zgodi zanositev, pri moških pa 1 od 1.000 primerov zgodi ejakulacija semenčic. Gre za kirurški poseg, kjer povrnitev v prvotno/plodno stanje ni vedno mogoče. Slovenska zakonodaja omogoča sterilizacijo po 35 letu po predhodnem posvetu s specialistom.
-sterilizacija ženske se popravi tako, da se prereže ali zapre jajcevod. Tako pa se prepreči potovanje semenčic.
-sterilizacija moškega tudi. Vazektomija je se opravi tako, da se prereže semenovoda. Moški še vedno doživlja ejakulacijo (izliv), a je ta brez semenčic.
Med druge metode pa sodita npr.
–naravno načrtovanje družine, pod to so združene metode, ki temeljijo na dejstvu, da so v vsakem mesečnem ciklu dnevi pred in med ovulacijo, ko ženska dejansko lahko zanosi. Tako so to koledarska metod,a metoda merjenja bazalne temperature, metoda opazovanja ovulacijske sluzi…
–prekinjen spolni odnos—moški izvleče spolni ud iz nožnice pred izlivom. Ta metoda je ekstremno nezanesljiva, saj lahko semenska tekočina v manjših količina pride v nožnico še pred izlivom.