E-knjige in ostale elektronske publikacije so trenutno obdavčene po splošni davčni stopnji, ki znaša 22%. To pomeni, da so elektronske publikacije obdavčene z višjo davčno stopnjo kot tiskane publikacije, a s 1.1.2020 se bo to spremenilo.
Elektronsko bo izenačeno s tiskanim
Eden od odgovorov, zakaj so v Sloveniji e-knjige dražje od klasične tiskane knjige, se zagotovo skriva ravno v DDV-ju. Novela ZDDV-1K, ki jo je Državni zbor sprejel 24.9.2019 in se bo začela uporabljati z novim letom, bo tako izenačila obdavčenost elektronskih in tiskanih publikacij. Tako da razlik v ceni ne bi smelo biti več, elektronske izdaje pa bi tako lahko postale tudi bolj zanimive zaradi cenovne dostopnosti. Ali bo to pomenilo, da bodo elektronske publikacije cenejše od tiskanih, je pa drugo vprašanje.
(6) dobava, vključno s knjižnično izposojo, knjig, časopisov in periodičnih publikacij na fizičnih nosilcih ali dobavljenih elektronsko ali oboje (vključno z brošurami, letaki in podobnim gradivom, otroškimi slikanicami, knjigami za risanje ali pobarvankami, glasbenimi deli, tiskanimi ali v rokopisu, zemljevidi in hidrografskimi ali podobnimi kartami), razen gradiv, ki so v celoti ali v pretežnem delu namenjena oglaševanju oziroma ki jih v celoti ali v pretežnem delu tvorijo video vsebine ali avdio glasbene vsebine
A enakost najverjetneje ne bo trajala dolgo
Glede na to, da je bilo ob spreminjanju obdavčenja za elektronske publikacije slišati tudi pozive za še nižje obdavčenje tiskanih publikacij oz. teh na fizičnih nosilcih. Iz zdajšnjih 9.5% naj bi se DDV znižal na 5%. Kdaj (in če sploh) se bo to zgodilo, pa ni jasno. Pri vsem skupaj je zanimivo to, da bi s to spremembo, ki bi zajemala zgolj tiskane publikacije, zopet prišli do razmejitve med tiskanim in elektronskim nosilcem.